| alessandra10 a întrebat:

Se poate trai mulți ani cu tromboza venoasa profunda? Din cate am vazut multe persoane care mor din aceasta cauza au in jur de 50-60 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de extensie, de tratament, de complicatii. Daca nu apar complicatii severe, aceasta se poate remiote si apoi poate fi evitata cu tratament, pacientul avand o speranta de viata normala. Unde ai vazut ca mor multe persoane de aceasta cauza? Eu sunt medic si nu am vazut decat cateva persoane murind de complicatii ale triombozei venoase profunde, ma intreb unde ai vazut tu multe?

| MihaelaDart a răspuns:

Eu am avut tromboza si sunt intreaga bine mersi. Din moment ce te tratezi corect si respecti cativa pasi in viata, nu iti curmi atat de usor viata. Daca ti-o ignori si nu ai grija de ea, este normal sa se refaca acel cheag de sange si sa ajunga la inima.

| Freya1 a răspuns:

Asta cred ca e acea boala de sange cu cuagularea....Nu stiu exact dar poate mor daca nu se tin de tratament nu se lasa de fumat etc din cate stiu pot aparea amputati si chiar moartea dar cred ca in cazuri grave