| mihaa a întrebat:

Sora mea, recent sa intors din italia si se simtea foarte rau, am fost la medicul de familie si a facut niste analize, rezultatul a fost hepatita.Maine va merge la spital.Intrebarea mea este gratuit tratamentul si spitalizarea persoanelor neasigurate in caz de hepatita? si care este perioada minima si maxima pe care o va sta un bolnav de hepatita in spital? Mi-as dori foarte mult daca ma poate ajuta si brigaela cu un raspuns.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul pentru hepatita este gratuit daca sora ta este asigurata, daca plateste asigurari de sanatate in Romania. Daca nu, va plati tratamentul si spitalizare. Perioda de spitalizare depinde de cauza hepatitei (virus A, B, C, B+D, medicamente, cauza metabolica, etc) si de stadiul ei (acuta sau cronica). Poate fi variabil, intre 21 de zile si 2-3 luni.

2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Pai daca nu si-a facut asigurare medicala pentru Romania,inainte sa vina din Italia, va plati de numa numa. Spitalizarea nu este gratuita nimanui, si perioada asa din cate a avut taicameo era in jur de 1 luna cu regim alimentar strict, si altele.

| Valeee09 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre tratament daca este sau nu gratuit. Ceea ce stiu este ca acest tratament numit Interferon este aproape ca si citostaticele pentru cancer... Ii poate afecta si sitemul nervos. Oricum daca ar fi foarte bine daca i s-ar aproba tratamentul happy
Bafta!