| Necunoscutu92 a întrebat:

Sos am o unflatura deasupra unui dinte cand apas pe ea zici ca e o besica si nu ma doare tare cand apasa pe ea ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ce ai tu poate sa fie un abces dentar, dar poate sa fie si o umflatura cauzata de faptul ca am mâncat fructele nespalate sau am băgat mâinile murdare in gura, sau am mâncat alimente peste care au trecut șoareci sau sobolani.
Acestea de pe urma trec de la sine. Singurele care nu trec de la sine sunt abcesele dentare (puroiul care se afla acolo). Pentru asta trebuie mers la medic, fie ca simtim durerea, fie ca nu o simțim.
Deci daca stii ca este abces, mergi la, stomatologie. Cu cat mai repede cu atât mai bine.
Dacă nu e abces, lucrul acesta va trece de la sine in aproximativ o săptămână. Totusi, este bine sa te vadă părinții.
Cauta sa nu bagi degetele în gură, si sa nu mănânci nespalat pe, mâini.

| Necunoscutu92 explică (pentru anonimg):

Am puroi am fost la medic ma de ajutor

| anonimg a răspuns (pentru Necunoscutu92):

Ma bucur ca ai mers la medic.
Mulțumesc pentru fundă.
Multă sănătate!

| Necunoscutu92 explică (pentru anonimg):

Mresi la fel

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai un abces dentar sau pungă paradontala, mergi la medic ca este o infectie si ai nevoie de tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasupra? Adica pe dinte? Presupun ca vroiai sa zici pe partea din fata, anyway e un ABCES. Uite aici ceva nu vreau sa iti spun gresit http://ziarullumina.ro/cum-tratam-abcesul-dentar-13112.html!

| Pabibabum09 a răspuns:

Poate fi un abces dentar. Sper ca te-am ajutat! happy