| BuGsstormbunny a întrebat:

Sporii de tetanos sunt peste tot prin sol sau doar prin anumite locuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| BuGsstormbunny explică:

Nu m-am înțepat recent, am vaccin făcut la 14 ani, n-au trecut încă 10 ani. Eram doar curios de acest aspect.

| Hdhdqqef a răspuns:

Se gasesc in special in obiecte ruginite, cuie, etc.

| BuGsstormbunny explică (pentru Hdhdqqef):

Întrebarea mea este: pe toate obiectele ruginite, sau trebuie sa ai ghinion sa te infectezi cu Tetanos cand te tai sau ceva

| Hdhdqqef a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Sa faci o mica intepatura. Daca atingi usor/mangai nu se intampla nimic. Si daca ai sub 18 nu se pune ca ai facut vaccin.

| BuGsstormbunny explică (pentru Hdhdqqef):

Bun, si daca nu ai vaccin, te înțepi intr-un cui, automat faci tetanos? Tocmai vaccinul anti tetanos contribuie la numărul mic de cazuri.

| Hdhdqqef a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Depinde, uneori da uneori nu. Cel mai bine daca te-ai intepat este sa te duci la spital. Rugina este un mediu propice, dar nu este 100% pe toate ruginile din lume. Repet, daca ai sub 18 ai vaccinul obligatoriu

| Floridori a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Daca te intepi intr-un cui ruginit, cum ai dat tu exemplu (deci nu zgarietura superficiala, ci intepatura mai profunda), mergi la urgente pentru a ti se face vaccinul.Asta in cazul in care intepatura respectiva chiar prezinta risc.
Este destul de simplu...

| BuGsstormbunny explică (pentru Hdhdqqef):

V-am dat un mesaj privat

| Hdhdqqef a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Salut, accepti mesaje doar de la prieteni

| BuGsstormbunny explică (pentru Hdhdqqef):

Retrimite