| WhatABeautifulDay a întrebat:

Este adevarat ca sporii ciupercilor se pot incrucisa?

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Niciodata doua specii diferite nu pot sa se reproduca intre ele si sa rezulte urmasi fertili (cu exceptia unor cazuri cu totul unice - "ring species"), specia astfel fiind singura categorie taxonomica obiectiva, si nu definita de oameni.

S-ar putea intampla intre subspecii, (soiuri, rase, tulpini)

4 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Nu. Semintele de grau se incruciseaza? Sporii sunt seminte de ciuperci. De exemplu mucegaiul e un tip de ciuperca. Sporii care ajung in plamani pot declansa diferite boli de plamani precum astmul, etc.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Sporii nu sunt comparabili cu semintele plantelor, nu au nici o treaba.
Sporii pot fi gameti, adica celule haploide. Samanta de grau e o structura care are la baza un zigot diploid.
Doi spori care se combina ar forma o "samanta" de ciuperca, desi nu se cheama asa.
Iti sugerez sa te educi inainte sa dai explicatii sau sa vi cu argumente si dovezi daca vii cu afirmatii extraordinare.

| Uxellodunon a răspuns:

Da, in reproducerea sexuata doi spori devin un zigot, care e tot un fel de spor

| WhatABeautifulDay explică (pentru Uxellodunon):

Asta se poate intampla si cu spori ale ciupercilor din specii diferite? De exemplu, intre sporii unei ciuperci normale, comestibile si sporii unei ciuperci otravitoare?

| Uxellodunon a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Niciodata doua specii diferite nu pot sa se reproduca intre ele si sa rezulte urmasi fertili (cu exceptia unor cazuri cu totul unice - "ring species"), specia astfel fiind singura categorie taxonomica obiectiva, si nu definita de oameni.

S-ar putea intampla intre subspecii, (soiuri, rase, tulpini)