| anonim_4396 a întrebat:

Spuneți-mi cum pot înlătura acneea de pe față am încercat multe cremuri costisitoare și nimic nu îmi ajută.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BriosicaaaDark a răspuns:

Deci, eu folosesc o masca de argila, se gaseste sub forma de pudra la farmaciile naturiste. E si pentru ten uscat si pentru ten gras dar acolo se amesteca cu alta chestie. Pentru acnee se amesteca cu apa de la robinet (nu pune multa, doar putin cate putin catr sa se transforme intro crema, tratamentul se face in cure de cate 7 zile, dupa care se continua de doua ori pe saptamana pana la vindecare. Prietena mea a observat rezultate la mine :p Daca esti mai mica in jur de 12 ani poti sa o folosesti doar de 1-2 ori pe saptamana sau sa folosesti juma de pliculet. funda? puppy dog eyes nu e costisitoare, costa 1-2 lei un plic aproape cat palma.

4 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

1. Demachieaza-te. Chiar daca nu te machiezi, sterge-ti fata cu un disc demachiant in fiecare seara, de la frunte pana la gat.
2. Umezeste fata si maseaza usor fiecare parte a fetei cu lapte de masca, apoi sterge cu un disc inmuiat intr-o solutie tonica, apoi maseaza fata cu o crema cu particule abrazive timp de 2-3 minute. Clateste bine si sterge-te cu un prosopel umezit in apa calduta, apoi sterge fata cu un prosop uscat.
4. Aplica o masca de fata cu efect de curatare; foarte cunoscuta si indicata este masca cu argila ( dar nu te astepta la rezultate imediate, vei vedea efectul abia dupa ce efectuezi asta de 3-4 ori).
5. Dupa ce ai curatat masca, aplica o crema hidratanta.
6. Demacheaza-te in fiecare seara!
7. Reteta asta se aplica in fiecare saptamana.

| Melany8 a răspuns (pentru morningstar):

îți mulțumesc mult pentru sfat

| morningstar a răspuns (pentru Melany8):

N-ai pentru ce; sper sa iti ajute reteta asta. La mine functioneaza. Numai bine!

| BriosicaaaDark a răspuns:

Hei, ti-am raspuns mai de mult la intrebare, vreau sa stiu, daca ai incercat, a functionat cat de cat?