| AvalohAlyn a întrebat:

Spunea un medic cercetator in cartea lui ca aproape toti dintre noi avem deficit de magneziu in corp sau o mare mare parte din noi si ca analizele de sange nu sunt relevante in ceea ce priveste magneziul, fiindca in sange poate sa fie suficient dar in corp si in tesuturi aproape toti avem deficit.Ce vreau eu sa intreb un cunoscator, este adevarat ce spune medicul acela cercetator? El are o carte cu beneficiile magneziului si spunea ca toti ar trebui sa luam suplimente cu magneziu si ca magneziul are multe beneficii.Un medic sau un cunoscator poste sa afirme sau sa infirme valuditatea acestor afirmatii? E adevarat ca aproape toti sau foarte multi avem deficit de magneziu si nu stim? Si ca nu se obtine suficient din mancat? Cat de adevarate sunt spusele acelui cercetatator medic? E vorba de Carolyn Dean si cartea ei The Magnesium Miracle.Tocmai ce mi-am luat un tub de maximag efervescent fara sa imi zica medicul daca am nevoie.Deci ar fi o problema? E adevarat ce zice acest medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca nu este adevarat. De altfel, nici nu stiu cine ti-a spus ca este medic, i s-a ridicat de multa vreme dreptul de libera practica fiindca isi punea in pericol pacientii: https://www.casewatch.org/foreign/dean/dean.shtml