| VasileVasilescuVasilovici a întrebat:

Spuneti-mi niste calmante/antidepresive/somnifere TARI(nu d-alea din plante) FARA RETETA sa le gasesc la farmacii din Bucuresti.(motive personale)si apropo am vreo sansa sa iau extraveral fara reteta din Bucuresti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Antidepresivele,somniferele(gen Nitrazepam),calmantele(gen Distinocalm) se iau numai cu reteta. Daca ai nevoie de medicamente mai "puternice",ar fi mai bine sa mergi la medic, deoarece, el stie, in functie de problemele tale, ce sa-ti dea si mai ales cum sa le faci fata.Degeaba te ambuibi cu medicamente,daca nu elimini cauza! Cel mai bine si sanatos,ar fi sa bei ceaiuri calmante(tei,sunatoare,valeriana), sa iesi cat mai mult din mediul care-ti provoaca stres. Poti sa cumperi de la farmacie SEDATIF, ete un somnifer usor, dar care te face sa adormi usor si sa nu te scoli tahui de cap, asa cum se intampla cu celelalte somnifere.Cred ca si extraveralul, se ia cu reteta.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru pietrean):

Ce dragut esti tu sa crezi ca el vrea pastile pentru ca are o problema neurologica.

de fapt chiar are daca vrea sa faca ce cred eu, si anume sa le foloseasca impreuna cu alcool.

| pietrean a răspuns (pentru SunnyDay88):

Nu am citit in intrebarea lui, ca ar avea probleme neurologice! Problemele neurologice, nu se trateaza cu alcool+calmante! Iar daca omul vrea sa-si puna capat zilelor(cred ca la asa ceva te-ai referit), este vointa lui si asta este.Din acest motiv(si altele), nu se da fara reteta.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru pietrean):

Calmantele actioneaza asupra nervilor, nu? =>

problema la care ma refeream eu in cazul lui se numeste teribilism. nu ma gandeam ca vrea a se sinucide, ci doar a trai niste senzatii tari (negandind cat e de periculos ce face).

daca ar avea o problema de sanatate nu ar intreba pe net cu ce se poate trata fara reteta, pentru ca i-ar da medicii o reteta.

| VasileVasilescuVasilovici explică (pentru SunnyDay88):

Am spus probleme personale ca sa evit oamenii cu 1 neuron care se dau psihologi asa ca tine. si probleme neurologice inseamna alzheimer, parkinson si chestii mai grave. nu o amarata de depresie/insomnie. nu ma duc la medic ptc n-am bani. si sunt fata baga-mi-as

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Extraveralul e la liber, nu se da pe reteta. Si in Bucuresti, si in provincie.
Poate pentru ca e din plante...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Calmante,somnifere,antidepresive se pot lua NUMAI SI NUMAI CU RETETA!
In visele tale poate doar fara reteta!
Deci...in concluzie, acestea se iau doar cu reteta!
Te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu se dau calmante fara reteta.