| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi niste remedii/tratamente naturiste pentru insomnie... FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ceaiul de tei este recomandat in astfel de situatii, si il folosesc si eu.
O zi frumoasa sa aihappy

| MaliciousDeath a răspuns:

Si eu am avut niste probleme cu somnul si mi-a propus cineva sa incerc niste tinctura de valeriana.
Amesteci vreo 20 de picaturi cu apa si bei continutul cu vreo jumatate de ora inainte sa te bagi in pat.Te ajuta sa-ti dezlipesti gandurile de toate chestiile care te tin treaz/a(daca te tii de "tratament" asa cum trebuie).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Exista cateva remedii homeopatice pentru insomnie. E bine sa consulti un medic homeopat. Ti-as recomanda Ignatia 15 CH 5 granule sublingual cu 30 minute inainte de culcare, eventual, daca nu adormi, se poate repeta inca o doza de 5 granule. Durata tratamentului sa fie de 14 zile, 1 luna. Tratamentul se poate intrerupe brusc. Se mai recomanda ca atunci cand se administreaza preparate homeopate sa nu se foloseasca produse mentolate, inclusiv pasta de dinti mentolata pentru a nu diminua efectul remediilor homeopate.
Te pup!

| Mikhtarian a răspuns:

Ceaiul de tei, fa sport si culca-te pana in 12.

| AndreeeaConstantin a răspuns:

Ceai de tei sau lapte inainte de culcare stiam eu