Întrebare recomandată | consilierultau001 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce metode de contraceptie sunt recomandate pentru un sex fara alti intermediari (prezervativ) cu exceptia pastilelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeaAndreea28 a răspuns:

Exista niste supozitoare pe care le aplici in vagin inaintea actului sexual si te protejeaza sau poti sa-ti pui sterilet care te poate proteja timp de 3 ani

| Legiuitoarea a răspuns (pentru DeaAndreea28):

Bună.
Se umesc ovule, nu supozitoare, domnișoară!
Contraceptiv M, ele sunt spermicide sub formă de ovule care se introduc cu minim 10 minute înainte de contact.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sau sa...nu o faci.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!
Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!
Deci, doar 2 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Steriletul.
Te pup!

| detty24 a răspuns:

Sterilet care iti da o siguranta timp de 2-3 ani sau este un fel de inel contraceptiv...