| Bubu0800 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce pot folosi pentru ca sa am unghiile mai tari.Mi se rup imediat si daca le am un pic mai mari mi se exfoliaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Pune intr-un bol putina zeama de lamaie si tine-ti cateva minute unghiile in acesta...intradevar problema principala este LIPSA DE CALCIU.si daca obisnuiesti sa iti dai unghiile cu lac des, iarasi ar putea fi o problema

sper ca te-am ajutat. o seara placuta.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Zeamă de lămâie, ulei de măsline.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Se găsește la farmacie un lac pentru întărirea lor.

| facepalmlol a răspuns:

Da-le cu ulei de ricin sau cu tratamente pe care la gasesti in toate magazinele de cosmetica.
Am mai auzit si ca daca le tii in apa cu lamaie cred ca vreo 10 minute pe zi, devin mai tari.

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...

| Bubu0800 explică:

Multumesc tuturor!

| capdepeste a răspuns:

Bea mult lapte si alimente sanatoase unghiile au nevoie de calciu. sper ca te-am ajutat