| mir3lutzaa a întrebat:

am o problema cu unghiile se rup imediat ce au crescut si se exfoliaza ce sa fac acum 4 luni le aveam foarte mari dar in ultime vreme se rup din carne... ce sa fac?:*fundita

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Trebuie să bei foarte multe lactate, deoarece conţin Ca(calciu)şi ajută la prevenirea ruperii/exfolierii unghiilor. De asemenea, trebuie să bei şi foarte multe lichide, pentru că lipsa hidratării (mai ales la temperaturile acestea) favorizează ruperea şi exfolierea unghiilor. Pentru creşterea şi menţinerea lor lungi, îţi recomand loţiunea tratament pentru unghii de la Farmec, ce conţine vitamina B5.Aceasta costă în jur de 5-7 lei, şi arată ca un lac de unghii. Ai grijă să nu îţi tai pieliţele înainte să o foloseşti, deoarece conţine formaldehidă şi te vor ustura îngrozitor.În prima săptămână se foloseşte zilnic, după care se aplică de 2-3 ori pe săptămână.
O zi frumoasă!

1 răspuns:
| Biiiib a răspuns:

Încearcă să'ţi ţii unghiile mici timp de o lună, între timp caută un tratament bun pentru ele.Era la Avon un tratament foarte bun, dar nu'mi mai amintesc exact cum se numea, şi bea Calciu zilnicbig grin.