| anonim_4396 a întrebat:

Starile de anxietate
niciodata nu am suferit de depresie si anxietate,nu am stiut cat de naspa e,dar in anul asta mi-au mers toate rau, si deodata m-am prabusit psihic asa, m-am panicat in ceea ce priveste viitorul meu,si din cauza asta m-am imbolnavit cu stomacul pe baza de stress si de atunci cand am o suparare mare, sau plang, sau ma ingrijorez pentru ceva (mai serios), imi vine greata la stomac si am stari de voma. nu mai suport. stiu ca daca azi sunt suparata maine gata vomit. si ma tine mult starea asta de rau. voi ati patit asa ceva? cum pot sa combat anxietatea? si de depresie cum ati scapat? multumesc anticipat,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o terapie la psiholog și dacă nu, trebuie să te vadă și un medic psihiatru.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| androm3da a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Multumesc la fel

| IMC90 a răspuns:

De regula o depresie se remite foarte greu singura. Mai bine mergi la Psihiatru (NU psiholog)

| zozo74 a răspuns:

Buna, da stiu de asemenea cazuri si va pot recomanda cate ceva-in primul rand foarte mare atentie deoarece anxietatea poate duce la probleme destul de grave in cea ce va priveste sanataea stomacului daca observati ca in stare de relaxare tot aveti dureri de stomac urgent la medic deoarece poate sa fie inceputul unui probleme, doi la mana va recomand sa nu fiti adeptul unui viciu ex-tigari, alcool etc. acestea doar dau senzatia de relaxare dar practic distrug organismul, Recomandare beti mult ceai antistress relaxare sau can va vin stari de stress afara la o plimbare la aer proaspat, daca aveti posibilitatea vas recomanda a caine care sa va daruieasca afectiune si cu care practic sa uitati cat de cat de probleme, 3. Inca un lucra daca se poate evitati cat se poate luarea unui medicament deoarece cauzeaza dependenta. Multa bafta si determinare in a va depasi situatia dificila, desi nu va cunosc am incredere ca veti trece si peste hopul acesta al vietii. Sarbatori fericite

| androm3da a răspuns (pentru zozo74):

Multumesc, Sarbatori fericite si dvs. am sa iau in considerare raspunsul dvs.

| IMC90 a răspuns (pentru zozo74):

Nu cred ca de dragoste are nevoie ea ca sa se vindece de anxietate. Dopamina e generatoare de anxietate...
Ea trebuie sa fie fericita, asa se trateaza anxietatea. E o diferenta intre dragoste si fericire. Dopamina se ocupa de pasiune si dragoste iar serotonina de fericire.

| zozo74 a răspuns (pentru IMC90):

Corect IMC90-insa in aceasta situatie este recomandat un factor care sa distraga persoana de depresie, si in acest caz unele cercetari publicate recent ex dat caine sau un animalut de casa este reteta perfecta de a distrage atentia de la problema si concetrarea (focusul) sa fie axat pe alt ceva astfel cauzand serotnina sa creasca -acest lucru este unul total psihic-. Oricum multumesc observatia-deoarece o observatie duce la dezbatere si dezbaterea ca si concurenta duce la bunastara. Stima si o seara placuta in continuare

| IMC90 a răspuns (pentru zozo74):

La fel happy

| Kriss96 a răspuns:

Mi se intampla si mie.Nu chiar atat de rau,dar pentru ca sunt o fire sensibila, fricoasa si panicoasa, plang din multe.
De scapat stai linistita ca poti scapa.
In primul rand ti-as recomanda un psiholog.O sa te ajute sa te controlezi, sa gandesti altfel.Un psiholog de fapt iti schimba modul de a privi lucrurile, astfel incat sa-ti dai seama singura ca nu ai de ce sa te temi.Anxietatea si depresia sunt stari exagerate.Defapt nu ai de ce sa reactionezi asa.Sistemul tau nervos reactioneaza atat de urat pentru ca tu nu mai poti sa-l ti sub control.Este posibil sa te trimita la psihiatru.Desi nu cred.Ce ai tu nu e chiar atat de grav. Tine mai mult de autocontrol.Eu zic ca nu esti in situatia de a merge la psihiatru.Acolo se dau si medicamente.De multe ori ceea ce ai tu se intampla si de la dezechilibre in organism.De exemplu o lipsa de ceva.Magneziul mai ales este foarte important pentru sanatatea sistemului nervos, iar in lipsa lui poti avea depresii de sa nu te mai poti opri din plans.Tie ti-ar fi utile niste suplimente obisnuite pentru sistemul nervos.De exemplu Magne B6 sau Stress Management, ambele de la California.Mai e o chestie numita Rhodiolin, tot de la California, si mi se pare ca e exact pentru depresii.Nu e ceva prea puternic si te linisteste repede.Eu pe astea le stiu.Sunt foarte bune.Mai intreaba la farmacie.Sigur iti mai recomanda acolo ceva.Nu ai nevoie de reteta. Daca nu vrei sa te duci la psiholog, poti incerca astfel de pastile.Si mai sunt unele care te calmeaza pe loc.Pe astea le iau si unii adolescenti cand au examene si sunt stresati.Dar eu zic sa mergi la un psiholog.Pastilele nu te vor aduce la normal.Vei fi bine cat timp le iei si binenteles o vreme dupa ce nu le mai iei, dar la un moment dat starile pot aparea din nou, in lipsa de aceste suplimente.In anumite cazuri chiar psihologii recomanda niste suplimente sau alimente care tin sub control sistemul nervos.
Succes! Si nu mai suferi atata, nici chiar din ceva serios.Viata merge inainte.Eu am o vorba: tot raul spre bine! Ai avut un an ghinionist, nu-i nimic! O sa vina si perioadele bune!

| androm3da a răspuns (pentru Kriss96):

Multumesc pentru sfatul dvs, am sa il iau in considerare

| schmoll a răspuns:

Buna...exact la fel am patit si eu,din cauza depresiei am facut inceput de ulcer,poti invinge doar crezand in tine,psiholog? nu mergelaughing,merge doar avand un anturaj diferit fata de tine,daca ai prieteni depresivi, cazi si mai rau in melancolie, de cate ori te vei enerva te va durea stomacu, e greu, dar vei reusi!

| androm3da a răspuns (pentru schmoll):

Stiu, ma simt mai bine fata de cum eram oricum, mi-am mai schimbat mentalitatea de a vedea lucrurile. dar tot ma deranjeaza. dar eu nu am ulcer, ci gastrita, si pe mine nu ma doare, am greata, f puternica.

| schmoll a răspuns (pentru androm3da):

Inseamna ca mergi spre bine...da la inceput e gastrita, apoi se transforma in ulcer daca nu se trateaza..si eu am fost depresiv..am fost si la psihiatru..si nimic,si m-am enervat si am inceput sa studiez psihologia, si cu ajutorul psihologiei am reusit sa imi ajut propria persoana, am reusit sa imi schimb perceptia, lumea nu este chiar asa cum pare, este vorba doar de modul in care percepem lumea

| androm3da a răspuns (pentru schmoll):

Asa e, mersi mult pentru raspunsul tau.