| croissant a întrebat:

Stau acasa de ieri din cauza unei raceli foarte puternice si cum sunt educatoare nu doresc sa le transmit si copilasilor. Ma pot duce la medicul de familie sa imi dea concediul medical pentru a il prezenta la gradinita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e că te poți sau nu te poți. Medicul de familie îți va face un consult și pe baza lui te va trimite la un medic specialist sau va elibera el însuși un certificat de concediu medical.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar trebuie sa te duci sa-ti iei concediu medical. fiindca retroactiv nu se da, am impersia ca accepta dupa 24 de ore dar nu mai mult.

| sierra1 a răspuns:

Cred că NU trebuie să ceri cuiva aprobare, bolnav fiind, să mergi la un consult la medicul tău de familie