| croissant a întrebat:

Bună ziua, sunt foarte răcită și am dureri f mari de cap. Daca merg la medicul de familie poate sa îmi dea concediul medical pentru câteva zile? Menționez că lucrez ca educatoare. Îmi va tăia din plata? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da, iți scade veniturile - în timpul concediului medical, salariul este înlocuit de o indemnizație care se calculează ținându-se cont de niște coduri de diagnostic. Aici ai detaliile

https://www.metropolitanlife.ro/......l-medical/

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca iti va scadea salariul, fiindca plata medicalului este doar partiala.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

O să-ți dea o invoiere medicala bine înțeles după o consultație medicala sa vadă cât de grav este starea în care te afli apoi k să-ți prescrie tratamentul de răceală pe care îl aveți Dumneavoastră.

| darrio2007 a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Ce frumos mai scrii.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru darrio2007):

Ma străduiesc -_- sincer am locuit 9 ani de zile într-o țară străini și am uitată sincer îți spun sa ma mai exprim românește cum ar trebuie și cum sa scriu corect gramatica am vorbit mulți ani în germană și turcă de asta -_-

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru darrio2007):

Mulțumesc frumos -_-

| darrio2007 a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

Ok. Am inteles.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru darrio2007):

Bine -_-