| Lulu55 a întrebat:

Am avut concediu medical 5 zile din cauza unui abces dentar iar acum vreau sa îl prelungesc cu încă 5 zile pentru ca nu ma simt bine încă. Concediul medical îl am de la medicul de familie. Este adevărat ca pentru a îmi prelungi concediul medical trebuie sa merg o zi la munca (luni) și apoi sa îmi dea concediu medical pe celalalte 4 zile? Asta mi-a spus alt medic (amic) nu medicul de familie. Dacă este adevărat de ce se face asa? Eu nu ma simt în stare sa ma duc la munca încă am fata umflata și ei ma obliga oarecum sa îmi iau o zi din concediul meu de odihna. Poate sa îmi explice cineva? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Ideea este ca primele 3 zile le plateste angajatorul iar dupa aceea casa de asigurari.Medicul de familie iti poate da 14 zile fara nicio problema, doar ca nu vrea sa justifice nimic si practic iti da doua concedii de 5 zile.angajatorul plateste 6 zile si casa de asigurari 4.In primul caz angajatorul platea 3 zile si casa de asigurari 7.
Angajatorul oricum plateste din banii lui tot concediul si isi recupereaza banii de la casa de asigurari dupa cativa ani.
Decat sa ai un angajat care isi ia concediu medical mai bine lipsa.
Daca lucrezi la stat e totul ok.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa o fi legea nu pot nici ei ca medici sa i ti dea tie concediu medical pe bandă rulantă.

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la medicul de familie și cereți prelungirea concediului medical. 10 zile poate acorda medicul de familie.
Iar, în cazul în care nu vă este bine, mergeți la medicul stomatolog, cereți o nouă consultație, iar la final cereți concediu medical sau scrisoare către medicul de familie prin care se cere prelungirea concediului medical datorită problemelor medicale!

| Lulu55 explică (pentru romeo78):

Am fost la medicul dentist mi-a dat o adeverință și am fost înapoi la medicul de familie. Acesta mi-a spus ca îmi prelungește concediu dar doar 3 zile pana miercuri. Nu înțeleg de ce nu poate sa mi-l prelungească pana vineri

| romeo78 a răspuns (pentru Lulu55):

Probabil că sunt niște coduri medicale pentru boli, iar de la stomatologie, probabil, doar până miercuri vi s-a acordat!