| chiftelutacrocanta a întrebat:

Stiati ca apa nu se bea niciodata in timpul mesei, inaintea mesei sau direct dupa masa? Stiati ca apa se bea doar dupa masa cu 30-60 de minute? Motivul acestui fapt este ca mancarea trebuie sa fie digerata de sucul gastric natural din stomac.In momentul in care bem apa in timpul mesei,sucul gastric va fi diluat de catre apa,isi va pierde valoarea,iar noi ne vom simti balonati, fapt care duce la boli gastrice? Apa se poate bea inaintea mesei cu 30 de minute, sau dupa masa cu 1 ora, pentru a lasa sucul gastric sa-si faca treaba.

Puteti cauta mai multe informatii pe internet!

Voi cum procedati cu apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

beau când îmi e sete laughing

| Eduard619 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate avem in comun vrei sa fii sotia mea :O?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eduard619):

mai târziu.

| Eduard619 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau lasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eduard619):

ești balanță de te răzgândești așa de repede? laughing

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ar vrea un baiat nehotarat? Te stiam mai cu "pretentii"

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

păi sunt mai cu pretenții, de asta nu vreau pe nimeni.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca o fata neabordabila suna a tentatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

nu neapărat.

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Normal ca nu se bea apa la masa, la masa se bea Cola sau alcool. happy

| Eduard619 a răspuns:

Fa te rog o carte despre nutritie cu sfaturi de pe net laughing)))))

| papuciirupti a răspuns:

Doamne, ce esti asa credul si inghiti fiecare chifteluta aruncata de ei. ce faci cand mananci o supica? nu o mai mananci pentru motivul ca distrugi sucul gastric? organismul e un mecanism complex care isi calculeaza cantitatea necesara digerarii. ex nu ai mancat de 24 ore si mananci un covrig poti sa spui ca sucul este egal ca atunci cand ai avea o masa copioasa?

| MultiCore a răspuns:

Eu iau apa de fiecare dacă când mi-e sete, chiar dacă se petrece în timpul mesei. Uite cum procedez: dacă am mâncare în gură, nu sar la paharul cu apă / suc. Înghit mâncarea, scot aerul din cavitatea bucală pe cât de mult posibil, ca să nu îl înghit, după care duc paharul la gură și las apa să intre în mine. Dacă nu am mâncare în gură, fac la fel, numai că nu trebuie să aștept să înghit. Și eu am auzit de prostia asta cum că nu trebuie să bei apă în timpul mesei. Corpul îmi dădea semnale serioase cum că trebuie să beau apă și am renunțat la a mă abține. Eu cred că apa ajută chiar sistemul digestiv.