| AlexandruPorfir a întrebat:

Stie cineva cum pot scapa de durerile de ochi provocate atunci când stau la PC?
Si ce program bluelight imi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Indiferent ce filtru sau program ai folosi, ochii iti vor fi afectati in timp daca petreci prea mult timp in fata unui ecran. (ecranele mici sunt chiar mai periculoase decat cele mari, forteaza ochii mai tare).

La fel cititul excesiv de pe orice suport, daca fontul e mic.

Solutii:
fa pauze dese, uita-te din 20 in 20 de minute in alta parte, prin camera sau pe geam,
ridica-te de pe scaun si fa 2-3 ture de camera (cum facem si noi prin birou din 30 in 30 de minute.)
organizeaza-ti mai eficient timpul si nu sta la PC (sau in fata unui ecran) decat atunci cand efectiv faci ceva.
Foarte multa lume petrece ore bune pe YouTube/Vimeo/Twitch, etc si asta sezand la maxim 55cm de monitor, cand foarte bine ar putea sta pe canapea/pat/fotoliu la minim 2m.
Porti ochelari?
Daca durerea se repeta, mergi la oftalmolog sa vezi daca nu cumva ai probleme mai serioase (miopie, tensiune oculara mica/mare (uveita/glaucom), etc)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unica solutie este sa NU mai stai la PC.
Limitezi statul la 1 ora pe zi si vei fii bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sincer, în rândul adolescenților, o oră la a se abține de la social media e cauză pierdută. laughing
Până și eu, lucrez la domiciliu și stau aprox. 4-5 ore.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrezi pe computer sau te joci cele 4-5 ore?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu efectiv lucrez numai pe computer si sunt in fata ecranului 8-10 ore pe zi, dar port ochelari si nu am probleme cu vederea.
Singurul lucru pe care-l experimentez, cand lucrez ore multe, cu concetrare masiva, este durerea de cap, iar daca iau pauza, ma refac.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul asta este doar clasa aVI_a, deci are 11-12 ani.

Nepotelul nostru de 11 ani, a primit ochelari si interdictia de a mai sta pe computer mai mult de 1 ora pe zi, chiar de la medicul oftalmolog.
De aceea i-am si recomandata sa stea numai 1 ora pe zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles. Da, afectează în timp vederea și nu-i nici bine să înceapă să folosească gadget-urile de la o vârstă așa mică. Ai dreptate!

| doctorandus a răspuns:

Atat Windows cat si Ubuntu au filtru pentru lumina albastra pe timp de noapte.

Dar ma tem ca filtrarea albastrului n-are niciun efect asupra durerilor de ochi. Pentru dureri de ochi mergi la oculist, probabil iti trebuie ochelari sau sa-ti schimbi ochelarii vechi.

| gabicoo a răspuns:

Recomand bariera fizică: ochelarii care filtrează lumina albastră!

| peperonies a răspuns:

F.lux.

| kb9 a răspuns:

Are windows incorporat

| Alexandru41848 a răspuns:

Stiu ca ar fi extrem de misto si amuzant raspunsul pe care ti-l dau acum, dar eu stau aproximativ de vreo 5 ani incotinuu in fata ecranului de la calculator (si nu am nevoie de nici un ochelar / bluelight), tot ce trebuie sa faci (stiu ca suna foarte foarte amuzant) sa mananci morcovi rolling on the floor)

| Yuoia a răspuns (pentru Alexandru41848):

Cred si eu ca nu ai nevoie de ochelar.
ochelar, = vânătaie apărută în jurul ochilor în urma primirii unei lovituri puternice. Conform dex.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandru41848):

Stiu ca nu e extrem de misto si amuzant raspunsul, dar mai vorbim peste inca vreo 10 ani...