| redfghh a întrebat:

Stie cineva daca e posibil sa mai ai dinti de lapte la 15 ani? fiindca vreau sa-mi scot doua masele foarte mancate cineva mi-a zis ca sunt de lapte nu are rost sa mai pun plomba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La 6 ani apar maselele definitive, asa ca sansele sa ai masele de lapte la 15 ani e foarte mica. Consulta un stomatolog, el va fi in masura sa-ti spuna ce fel de masele ai.

| Zenithf a răspuns:

Cine ti-a zis asta? Asculta de stomatolog, de fapt cand te duci sa le scoti o sa-ti spuna el. Daca sunt masele de lapte atunci este simplu, nici nu trebuie sa-ti faca injectie, iti da doar cu sprey-ul ala cu lidocaina, sau cum ii zice la calmantul ala. Ai grija cu igiena dentara, sa nu ajungi sa-ti faci praf dintii definitivi, o masea fara nerv este o masea pierduta.

| Lora a răspuns:

Da este posibil si eu am avut una pana pe la 17 18 ani mi-a cazut si mi-a crescut alta big grin

| Ramona_5995 a răspuns:

# Pitesti
Are 15 ani, frate!
Cum sa isi puna coroana d'aia de zici tu?
:o
Ai innebunit?
Serios. Doamne!
Da, e posibil sa mai ai maselele de lapte.
Bafta, si ferice de tine ca ai dintii si maselele asa bune, adica ca la varsta asta inca ii ai de lapte.

| Ramona_5995 a răspuns:

#Pitesti
Da, poate nu s asa CULTA, daca vrei sa i spui asa, in acest domeniu, dar gandeste te si tu putin: altii la 40-50 de ani isi pun primul "fier" in gura, si tu o sfatuiesti de la 15 ani sa si puna coroana de portelan?
sa fim seriosi.
poate ea are norocul sa aiba dintii de lapte; ma rog, maselele...

| Sorin_8124 a răspuns:

Da se poate. Foarte rar dar exista sansa!

| Dnnx a răspuns:

Draga scoate dintii de lapte vor creste daca nu esti sigura du-te si fa-ti o radiografie si te duci cu ea la stomatolog si iti zice ea daca sunt de lapte sau nu si iti vor creste stai lin..succes:*:*

| 9999azucena9999 a răspuns:

Intreaba un dentist, numai asa poti sa te convingi care e cea mai buna decizie pentru maselele tale. Inca mai e posibil sa ai masele de lapte la 15, dar nu e obligatoriu sa fie asa.

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Eu zic mai bine sa intrebi dentistul ca daca e de treaba iti va zice daca sunt de lapate dar nu cred ca mai sunt...

| neynya_4078 a răspuns:

Am 29 de ani si mai am un dinte de lapte. Mi l-am scos pe cel care crescuse in spatele celui de lapte, iar la original n-am vrut sa renunt pentru ca trebuia sa port aparat dentar. Aaaa si am uitat de maselele de minte, la care inca n-am renuntat happy.
Stomatologul iti va spune cu siguranta daca sunt de lapte sau nu.

| pitesti a răspuns:

Nu mai ai niciun dinte de lapte la 15 ani. si chiar daca sunt "mancate", banuiesc cariate, si radacina e buna iti poti bune coronita din portelan. happy

| pitesti a răspuns:

# Ramona daca nu sti nu vorbii happy

sti macar ce e aia?

eu am 16 si am una ...intr-o saptamana maxim e gata si a doua happy

oricum dintii de lapte la 15 ani sunt cazuri izolate deci exista o posibilitate destul de mica, ca el sa mai aibe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e posibil pentru ca eu am 25 si am un dinte de lapte care trebuia scos si din cauza lui restul dintilor au crescut strambi.pentru ca sunt prea inghesuiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie acum imi pica o masea de lapte! una mi-a picat deja acum 2 luni si am 15 ani

| nextoyou a răspuns:

Da, ii poti avea si la 15 ani.