| DanuțMarian43 a întrebat:

Stie cineva la ce vârstă dispare acneea hormonala, in mare parte acneea? Am 16 ani si imi cam distruge copilaria acneea asta...
Am fost la dermatolog, am incercat un stil de viata mai sanatos: sport, mancare sanatoasa, beau cel putin 2l apa pe zi, dorm cat trebuie, ma spal pe fata de doua ori pe zi si tot nu ma despart de cosuri. Dermatologul mi-a oferit un gel spumant anti bacterian si doua creme (una pentru cicatrici si una pentru acneea in sine). Cam degeaba au avut efecte de scurta durata, o saptamana si dupa mare eruptie pe fata mea. Vreau sa stiu daca acneea este "boala copilariei" si daca dispare dupa 18 ani cand organismul nu mai produce atat de multi hormoni si nu mai stimuleaza atat de mult glandele sebacee? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

In cazul in care nu gasesti nicio solutie, eu am luat Roaccutane timp de 4 luni(sunt niste pastile, cu multe efecte negative asupra corpului cat timp le iei), dar in 95% din cazuri dispare permanent acneea, poate doar sa mai apara cate un cos doua. Pentru acest tratament trebuie sa faci analize lunare, iar in cazul in care iti iese ceva necorespunzator ti se stopeaza tratamentul. Suna periculos, dar pe mine m-a ajutat permanent sa scap de cosuri. happy

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu există garanție la acnee, poate să-ți treacă sau nu. poate să fie pe bază hormonală sau ceva intern. analize te-a trimis să-ți faci? dacă nu, recomand să mai încerci și alt dermatolog. caută și tu unu mai recomandat, nu te duce așa la oricine