| Anca_6939 a întrebat:

Stie cineva o dieta de slabit, dar nu foarte drastica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| muffin94 a răspuns:

Prima zi - fructe
a doua zi - legume
a treia zi - fructe si legume
a patra zi - lapte si banane
a cincia zi - carne (pui, peste) si legume
a sasea zi - la fel
a saptea zi - la fel

sau

cea disociata
trei zile - carne, urm trei zile - fructe si legume, ultimele trei zile - lactate

6 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Cea mai sanatoasa metoda este :
1.sa nu mananci cu 4-5 ore inainte de somnul de seara
2. elimina dulciurile, sucurile vandute, bauturile gazoase sau alcoolice
3.Nu manca mai mult de o felie de paine/masa, nu manca spaghete, pitza, sunt bombe calorice si amestecuri de principii alimentare
4.Mananca mai putina fasole uscata, cartof, mazare, linte. Inlocuieste cu varza, dovlecei, conopida, brocoli
5. Evita prajelile si grasimea animala(carne grasa). Adauga in mancare ulei de masline dupa ce ai luat mancarea de pe foc!
6.Cand ti-e foame mananca! Infometarea nu rezolva problema, dupa infometare, secretia de insulina e brusca la prima masa si chiar daca mananci hipocaloric, se pune pe tine! deci, mananca daca ti-e foame-un iaurt0, 1%, lapte degresat, fruct, sau salata, chiar si intre mese! Este indicat sa mananci 5 mese/zi.
7. Mananca fructul inainte de masa si nu dupa!
Eu asa fac, dietele drastice te ajuta sa slabesti, dar pui la loc repede si mai mult! Nu e bine sa slabesti mai mult de 1/2 kg intr-o saptamana!
8. Daca n-ai timp de sala, mergi pe jos sau urca etajele pe jos, miscare te ajuta sa-ti formezi corpul slabind, si sa slabesti acolo unde ai nevoie! Succes!

| Raiden a răspuns:

Stiu eu una: sa nu te mai indopi cu Pringles.

| nu-vreau-nume a răspuns:

Ce-ti spun eu, dieta nu e...

dar macar diminueaza putin pofta de mancare :
-bea un pahar cu apa inainte cu 10-15 minute inainte de a servi masa

si apoi, sport cat cuprinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello.
Dieta Atkins:
Meniul traditional pentru o zi de dieta Atkins este:

Mic dejun
Oua si sunca. Plus o ceasca de cafea cu frisca

Dejun
Piept de pui si 170g de salata

Cina
80g de spanac cu sunca

Gustari
2-3 felii de sunca

Acest meniu va ofera, pe parcursul unei zile:
- 1200 - 1300 calori
- 80g grasimi
- 130g proteine
- 5g carbohidrati
- 4g fibre

O zi tipica de dieta Atkins va ofera un meniu cu un numar de calorii scazut, care ajuta pierderea in greutate. Insa este extrem de bogat in grasimi. Tot odata contine extrem de multe proteine, 130g, in timp ce cantitatea normala este de 45g pentru femei si 55g pentru barbati. De asemenea este foarte scazut in fibre. In mod normal avem nevoie de 18-20g fibre pe zi.

Dar asta nu se va indeplini daca nu faci sprt, si te aptii de la dulciuri happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sport...si incearca sa mananci mai putin seara...sau chiar deloc daca se poate.

| corinna a răspuns:

Anu asta am dat bac admitere si am slabit fara sa vreau si fara sa'mi dau seama un singur lucru am facut am avut grija la cantitatea pe car eu mancam...si ora la care faceam lucrul asta...cred ca daca suntem atenti la programul de masa si la ceea ce alegem ca alimente sigur vom slabihappy... daca mancam pizza gandeam k nu trebuie sa mananc pana nu mai pot k vor mai fi si alte dati si tot asa ma sustineam in a nu mai manca si chiar mi-a iesithappyai grija daca vrei si poti sa mananci la ore fixehappyorganismu se formeaza astfel si va sti cat sa retina din alimentele pe care le manancihappy... sper ca'ti va fi de folos!