| gianinutza a întrebat:

De curand (cam o luna)am inceput sa tin o dieta personalizata cam drastica si am observat ca nu prea se vede ca am slabit cine stie ce... ieri cand m-am cantarit am vazut ca am slabit 15 kg! Da' de ce nu se vede? Sa mai astept?

8 răspunsuri:
| lola a răspuns:

Imi zici si mie cura asta?laughing
Ai grija sa faci si ceva exercitii nu doar sa nu mananci.Sa nu ti se lase pielea, avand in vedere ca ai slabit 15 kg intr-o luna.
Poate ai slabit la picioare, la fund...Nu simti vreo diferenta cand imbraci hainele? Incearca sa iei pe tine o pereche de blugi sau un tricou care inainte nici in ruptul capului nu credeai ca intra pe tine acum o luna, si asa vezi daca ai slabithappyEu asa fac cu un tricou pe care il am din clasa a7arolling on the floorAcela e tricoul crudului adevar!
pe. s. Am vorbit serios cand am zis sa imi zici si mie ce cura ai tinutbatting eyelashes.

mlm
| mlm a răspuns:

Poate nu se vede ca ai slabit in zonele care doresti tu sa se vada, dar din moment ce ai slabit 15 kg inseamna ca totul este ok, ai rabdare, incet incet vei vedea ca se va cunoaste.

| BUBULINA a răspuns:

Dar la haine simti?
poate nu e bun cantarul
sau poate ca asa ai tu impresia

| simona_2554 a răspuns:

Poate ca ti se pare ca nu se vede sau poate ca ai slabit din anumite parti unde nu se observa, oricum felicitari e, as zice eu un "record" dar ai mare grija de sanatatea ta. poate ca se vede dar nu ai lasat pe nimeni sa observe asta din cauza tinutelor groase pe care le porti in acest sezon! daca ti-a facut bine dieta si te simti in stare sa o continui faci foarte bine, si cel mai bine se observa vara cand tit lasi corpul mai la vedere deci pana la vara mai ai timphappy
bafta

| gianinutza explică:

Da, la haine simt ca s-au cam largit... dar nu prea mult. Si am o pereche de pantaloni care inainte nu intrau deloc pe mine si acum imi vin cat de cat... Nu cred ca aceasta cura imi face rau pentru ca nu-se bazeaza doar pe infometare, fac si 30 de minute de exercitii pe zi, masaj anticelulitic, numai mananc dupa ora 18 cateodata si 16...si cand mananc mananc numai pui/peste la gratar cu salata de rosii, supe, beau 2 pahare de lapte semidegresat pe zi, cand n-am lapte consum fructe dimineata si seara! Nu'va recomand sa tine'ti cura mea! Face'ti'va propria voastra dieta...in functie de program, de ce va place...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15 kg intr-o luna? wow.pai...eu zic sa nu te grabesti.incearca sa mai urmezi dieta asta "drastica" inca cateva luni si dupa aia treci la un regim alimentar normal ...gandeste-te sa nu fie nici prea multa mancare, nici prea putina.sa iti planifici in fiecare zi ceva timp pentru exercitii.si dc nu se vede...pai masoara-ti incheietura mainii si vezi ca atata[...] poate sa fie cat este...nu te grabi...cu timpul o sa se vada, dar nu face abuz de mancare.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc asa...nu mai tine aceasta cura de slabire...iti faci rau!
zici tu ca nu se observa... dar iti spun eu doar ti se pare pentru ca tu n-ai cum sa iti dai seama pentru ca traiesti cu persoana ta 24/24big grin o cunosti prea bine
Nu o asculta pe @tzupica pentru ca ti-am zis mai rau iti faci... dar depinde si ca-ti ani ai si cat cantaresti^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai slabit intr-adevar 15 kilograme intr-o luna ai o problema. sau mai multe. in general este recomandat sa slabesti in jur de 2 kilograme pe luna. curele de slabire drastice nu fac altceva decat sa te faca sa pierzi din masa musculara si nu din depozitele de grasime. si nu asta este scopul. un alt aspect la care trebuie sa te gandesti este faptul ca 15 kg intr-o luna poate reprezanta un soc foarte puternic pentru organism care nu are timp sa se obisnuiasca cu schimbarea, astfel incat atunci cand vei inceta dieta si vei reveni la modul tau obisnuit de alimentatie, corpul tau va stoca intr-un ritm mult mai alert si prin urmare vei reveni foarte repede la kilogramele de dinainte de dieta sau chiar vei depasi pragul pe care l-ai avut. mai e o chestie la care sa te gandesti si anume una foarte smechera, de care e capabil doar creierul uman: reprezentarea propriei imagini in subconstient. adica, daca dupa ce ai slabit 15 kilograme intr-o luna, nu-i acorzi creierului tau un minim de 3 luni, in care sa introduci treptat alimente in regimul tau alimentar, timp in care creierul sa se obisnuiasca cu nou ta imagine, corpul tau, asa cum ti-am spus deja, va simila foarte rapid tot ce-i dai si in scurt timp vei ajunge fara sa-ti dai seama la forma de dinainte de dieta pentru ca aceea e cea cu care creierul tau a fost obisnuit. si, in fine, cred ca e mai usor sa slabesti decat sa ramai la greutatea dorita.