| CastiCuMicrofon a întrebat:

Stie cineva un regim alimentar pentru colesterol, in afara de fructe si legume, ce hrana putem prepara, si cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mario76 a răspuns:

Regimul alimentar pentru cei care au colesterolul marit peste limita maxima, trebuie sa fie unul bazat pe legume si fructe si fara grasimi animale si zaharuri. Atentie! Zaharul alb este foarte periculos si nu contribuie doar la cresterea glicemiei ci si a colesterolului rau si duce la obezitate. Asadar, de evitat pielita de la carnea de pui, carnea grasa de porc, prajelile in ulei ( daca doriti prajeala, folositi ulei de palmier ), organele, margarina ( foarte periculoasa ). Mancati branza degresata sau branza de capra ( stiut fiind ca este cea mai lipsita de colesterol ), carne de ied sau de vita, carne de pui, carne de curcan ( cea mai lipsita de colesterol ), toate acestea mai mult fierte sau pe gratar. Legume cat mai multe, fructe cat mai multe. Si medicatie pe baza de plante.

4 răspunsuri:
| alicejohn a răspuns:

Pe langa regimul alimentar, ar fi bune si niste pastile pentru scaderea colesterolului, pe baza de plante

| CastiCuMicrofon explică (pentru alicejohn):

Ma refer doar la regim... am fost la control si mi-a dat doamna doctor un tratament, acum vreau doar sa stiu ce regim trebuie sa tin, pentru ca doamna doctor era ocupata si nu mi-a explicat clar.

| MgdDroopy a răspuns (pentru CastiCuMicrofon):

Doctorul nu trebuie sa fie ocupat. Si tu esti important la fel ca ceilalti! Cand te duci la medic, nu pleci de acolo pana nu esti lamurit. Sanatatea ta este cea mai importanta!
Daca nu ai colesterolul foarte marit (dublu fata de limita maxima cel putin) atunci poti manca normal( nu doar salate), dar evita strict Sucuri, grasimi, chips, stix, orice biscuitei cu arome bune, cofeina, tigari(asta oricum chiar daca nu ai colesterolul marit happy )
Si evita stressul, este unul din factorii principali de crestere a colesterolului (fa sport)