Stii cum ai putea sa iti imbunatatesti vederea?

Adesea lucrurile marunte conteaza cel mai mult. Daca vrei sa ai grija de ochii tai, ai in primul rand grija de corpul tau. Iata 7 metode simple prin care iti poti asigura un tonus de invidiat.

Metoda #1: Asigura-ti odihna!

Stim ca somnul este important, dar nu toti avem parte de ore de odihna veritabila. Dintr-un studiu facut de Harvard reiese faptul ca somnul ne ajuta sa avem o memorie mai buna si ne sporeste capacitatea de concentrare. Alte beneficii includ cresterea imunitatii sau protejatarea inimii, pentru ca problemele de somn precum insomnia au legatura cu hipertensiunea, cu nivelul de stres ridicat si cu aritmiile cardiace. Ca adult ai nevoie de 7-8 ore de somn de calitate, pe noapte.

Metoda #2: Hidrateaza-te!

Oamenii nu ar putea supravietui mai mult de cateva zile fara apa. Apa este necesara pentru a regla temperatura corpului si pentru a transporta nutrienti si oxigen catre toate celulele, ne protejeaza articulatiile si organele si ajuta la eliminarea substantelor nefolositoare.

Lubrifierea inadecvata a ochilor poate fi cauzata de deshidratarea corpului. Astfel, ochii devin iritati si rosii, iar iritatiile nu intarzie sa apara. Intr-un final, acuitatea vizuala este deteriorata. Simptomele unei deshidratari usoare pot include si dureri ale muschilor sau ale articulatiilor, dureri in partea de jos a spatelui sau migrene.

Trebui sa bei apa dinainte sa-ti fi sete, pentru ca atunci cand corpul tau simte nevoia de apa esti deja deshidratat. Necesarul zilnic minim este de 2 litri de apa, dar in zilele de vara poti ajunge si pana la 3 litri.

Metoda #3: Expune-te la lumina solara atat cat trebuie!

Iesi pe balcon sau pe terasa in diminetile insorite si stai cu ochii inchisi catre soare cel putin 10-15 minute. Astfel, pe langa faptul ca asimilezi vitamina D (pe care corpul tau nu o produce),  iti vei simti si ochii si corpul mai energizate. Ideal ar fi sa faci acest lucru pana in ora 11.

Nu te expune niciodata la soare vara intre orele 12-15 fara ochelari de soare cu protectie UV, atunci razele solare sunt cel mai periculoase. La apusuri incearca sa privesti soarele cat de mult poti. Clipeste des in timp ce faci asta si muta-ti privirea constant de la soare. Ochii tai vor deveni mai rezistenti la lumina si iti vei imbunatati vederea nocturna.

Metoda #4: Redu stresul!

Nu e de mirare ca stresul este numit si "Ucigasul Silentios". Peste doua treimi din vizitele la medic au legatura cu bolile corelate cu stresul. Iata cateva metode simple prin care ai putea sa reduci stresul in viata ta: fa o baie fierbinte. Petrece timp pretios cu persoanele dragi. Asculta muzica care te relaxeaza. Fa un sport...sau mai multe. Inspira si expira adanc. Mediteaza.

Metoda #5: Pune in aplicare regula "10-3-10"!

Aceasta tehnica este esentiala pentru prevenirea deteriorarii vederii si ar trebui practicata de cate ori esti angajat in activitati prelungite, care presupun concentrare si iti solicita vederea de-aproape. Regula este ca la fiecare 10 minute ar trebui sa te concentrezi pe un obiect situat la cel putin 3 metri pentru cel putin 10 secunde. 10 minute, 3 metri, 10 secunde. De aici http://eyeleo.com/ poti descarca un soft gratuit care te va ajuta sa respecti aceste indicatii.Vei  permite muschilor ciliari ai ochilor si cristalinului sa se relaxeze, astfel incat ochii sa nu se adapteze unor conditii neprielnice.

Metoda #6: Consuma nutrientii necesari sanatatii corpului tau!

Retine ca cele mai importante vitamine pentru vederea ta sunt A si C. Stiai ca 25% din vitamina C de care corpul tau are nevoie, este consumata de ochi? Aceasta poate fi obtinuta din fructe precum portocale, grapefruit sau kiwi iar din legume din: marar, patrunjel, pastarnac si altele.

Metoda #7: Ia in considerare si suplimentele alimentare!

Daca nu ai timp sa mananci sanatos, incearca sa iei suplimente alimentare. Ai nevoie de vitaminele A,B, C, D, E, luteina, zinc, calciu si gluconat de cupru. Acestea sunt importante pentru vederea ta, dar si pentru restul corpului.

Daniel Dinu,

Vedereperfecta.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mulțumesc pentru sfaturi.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Foarte interesant, mulțumim pentru metode.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Da' cand te-ai apucat tu de fumat?
Cum naiba sa-ti imbunatatesti vederea daca pufai ca o dragonette?
Astia se chinuie pe blog sa te faca experta, si tu dai exemplu negativ la copii, militand pentru fumatul pasiv (nu ca zic, dar poza lu' @roxa era mai sexy). Ce fel de experta o sa fii tu, cu dintii stricati, mirosind ca o scrumiera, si cu privirea slaba (desi mie imi pari sexy pe faiz, cu ochelarii aia patrati)?
Aaaa, e tigareta electronica!

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru anonim_4396):

Calm down poneiule, nu m-am apucat de fumat, e o simplă poză.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Scuze ca ma bag, poate nu e treaba mea, dar am o curiozitate big grin.
Am vazut intr-un raspuns de-al tau ca ai raspuns la o intrebare care suna cam asa ''ce fel de tigari fumezi happy?'' ceva de genul ''kent nanotech si ocazional Vogue.''. Poate am eu probleme cu memoria si vederea, sau era altcineva pe contul tau.

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru anonim_4396):

Da Jelli, așa este, fumez ocazional, dar asta nu-nseamnă că a devenit un obicei, așa cum crede poneiul.
Este adevărat, Dunhill e cel mai bun, mai ales cel negru, dar e și cel mai tare, după părerea mea.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Ah, ok atunci. Esti ca mine. Totusi ai grija sa nu devina un obicei si sa nu mai poti scapa de el dupa. Cat despre Ponei, stii tu, el exagereaza si inventeaza mereu, doar stii ca o face pentru entertrainment.

| iKronstadt a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Gargaritele fumeaza?winking Damn!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

No problemo, nu mai e mult pina departe. Sau "inceputul e mai greu, restul vine de la sine". In curind o sa evoluezi, o sa lipesti doua trabuce de teama sevrajuluiwinking

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper să nu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Deh, depinde cit de curind o sa renunti. Dupa ce ajunge sa creeze dependenta, te lasi greu, te apuci iar... iar te lasi o vreme, iar te apuci si tot asawinking

| faramatania a răspuns:

Apreciez şi reţin sfaturile, sunt într-adevăr utile, şi merită încercate.

| W3R4 a răspuns:

Foarte utile sfaturile!
Multumesc anticipat! happy

| Lightning1997 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele.

| Ramo137 a răspuns:

Foarte frumos! multumim big grin

| Petrica44 a răspuns:

Multumesc! Sunt intr-adevar sfaturi foarte utile.

| hSh3ad a răspuns:

Mulțumesc pentru sfaturi, chiar aveam nevoie de ele, tinând cont că am probleme cu vederea.

| CyLvEr a răspuns:

Foarte folositor, un MARE MULTUMESC happy.

| gabriela32 a răspuns:

Multumesc mult pentru sfaturi. Cu siguranta o sa ma ajute atat in prezent, cat si in viitor.

| BarzuGeorge a răspuns:

Sau sa ne intoarcem la copilarie si sa mancam morcovi ca BugzBunnyhappyhappy

| W3R4 a răspuns (pentru BarzuGeorge):

Cel mai simplu!winking