| hiseu a întrebat:

Stiti cumva cat costa efectuarea unui detartraj? (manual si cu ultrasunete)
Trebuie sa ma duc la stomatolog si am uitat sa-l intreb cat ma costa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te costa mai putin de 10 lei.
Cumperi o periuta de dinti ieftin (daca nu ai inca) si un plic cu bicarbonat de sodiu.
Dupa spalarea dintilor, umezesti periuta, introduci varfurile firelor in bicarbonat si freci bine dintii cu ea, timp de 2-3 minute, dupa care clatesti gura cu multa apa.
Aceasta procedura o repeti saptamanal de 1-2 ori. Dupa 2-3 luni vei avea dintii curati.

Nota: in bicarbonat poti amesteca si putina sare, pana la raport de 1:1.

| sierra1 a răspuns:

De obicei stomatologii oferă un detartraj ca "bonus" după 1/2 carii tratate. Cere și se rezolva

| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu am dat 80 de lei ultima data cand am fost anul trecut.

| xerxes1 a răspuns:

Ultima oara am dat 100 de lei.

| Raducons a răspuns:

Costa cam 100 de lei si consultatia 50 asta daca nu este gratis.
Deci 150.

| hiseu explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.