| vesar a întrebat:

Cat ma costa un detartraj si daca stiti spuneti-mi si daca doare?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Costa intre 50-200 ron, depinde daca vrei in toata gura sau doar parti, si de pretul fiecarui dentist. Nu doare deloc. Adica deloc, deloc (nici in sensul de intepatura de tantar). E ca si cum te-ai spala tu pe dinti, dar o face dentistul cu freza (nu te speria, nu cu freza aia care chinuie) tongue. Funda?

5 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

La cabinetul Neoclinique la care m-am dus eu costa 12 lei pe dinte, pe arcada costa 80 de lei, iar in toata gura 160 de lei!
In alte cabinete cam tot la fel. Pe dinte in jur de 10-20 de lei, pe arcada 80-100 de lei, in toata gura 160-250 lei.

| seby005 a răspuns:

Sal.pretul este intre 75-200 ron in functie de tarifele pe care le aplica cabinetul stomatologic pe care il alegi si depinde de felul detartajului ex big grinetartrajul se poate face prin 2 metode care se completeaza: una ultrasonica si una manuala. Detartrajul ultrasonic se foloseste pentru indepartarea tartrului vizibil pe suprafetele dentare, in timp ce cel manual este folosit pentru tartrul depus pe suprafetele dentare acoperite de gingie.

In timpul detartrajului ultrasonic este posibil sa apara o usoara senzatie dureroasa determinata in special de expunerea radacinilor dentare cu gingia deja retrasa in cavitatea bucala. Aceasta sensibilitate poate persista mai multe zile, pana la o saptamana, fiind declansata de alimente reci sau dulci, ea disparand imediat dupa incetarea actiunii lor.

Detartrajul ultrasonic nu este daunoator smaltului dintilor, actionand doar asupra depozitelor de tartru!

Detartrajul ultrasonic trebuie completat cu cel manual pentru indepartarea depozitelor acoperite de gingie. Pentru aceasta se folosesc instrumente active, actionate de-a lungul suprafetelor radiculare. Ele dau o senzatie de usor disconfort pacientului datorita presiunii pe suprafata dintelui ce trebuie exercitata pentru indepartatea blocurilor de tartru.o seara faina pa

| Dolores09 a răspuns:

Nu doare deloc, pentru ca iti amorteste gura un pic inainte. Eu tocmai ce mi-am facut si nu m-a durut deloc, doar ca din cauza ca eu am probleme cu sangerarile gingivale a fost putin mai complicat.
Oricum rezultatul a fost super, dinti mult mai albi! Se merita! Costa in jur de 50 de lei(noi), acum depinde de cabinet.
Succes!

| wondergirl_8179 a răspuns:

Nu doare deloc si costa in jur de 200 lei, poate si mai mult!

| Alina20 a răspuns:

Oferta lunii iunie!
www.izyperfectsmile.ro
DETARTRAJ ULTRASONIC/MANUAL+PERIAJ PROFESIONAL+FLUORIZARE = 80 RON
Consultatie gratuita!
Program :Luni-Vineri 10-19:30
Pentru Programari : 031.106.16.82