| Urma708 a întrebat:

Stiti cumva daca Diane 35 influenteaza/ afecteaza glanda tiroida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Deci e clar ca anticonceptionalele ti-au dat peste cap functia tiroidiana din moment ce, odata cu intreruperea lor valorile TSH-ului au revenit aproape de normalitate. Sfatul meu este sa apelezi la un endocrinolog, nu risca sa iei nimic fara acordul acestuia.

| Urma708 explică (pentru Abh):

Marti am programare la un medic ginecolog, sa vad ce-mi recomanda el.
Multumesc pentru raspunsuri. happy

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bineinteles, este tratament hormonal. Daca ai probleme tiroidiene este total contraindicat sa urmezi un tratament cu anticonceptionale pana nu ai acceptul unui endocrinolog.

| Urma708 explică (pentru Abh):

Eu am cam luat dupa capul meu Diane 35 de multi ani. In 2009 am aflat ca am hipotiroidism subclinic, dar cu o valoarea mare. Toamna trecuta am renuntat la pastile si in martie rezultatele analizelor au aratat o valoare a TSH considerabil scazuta.
Eu initial am luat Diane 35 pentru excesul de pilozitate si, intre timp, mi-au imbunatatit si aspectul tenului. Acum simt lipsa pastilelor, cel putin din punctul asta de vedere, dar si pentru ca de doua luni nu mai am ciclu menstrual.
Stii niste anticonceptionale care sa inlocuiasca Diane 35? Ma intereseaza mai ales pentru ten.

Abh
| Abh a răspuns:

Sanatate!