| pinkypuffy a întrebat:

Stiti eu cred ca am osul fisurat iar daca am osul fisurat trebuie sa mi-l bag in ghips?

dau funda
daca imi dati mai multe informati va dau si funda+vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laur_8083 a răspuns:

Bună. du-te la medic, o sa iti puna o atilă (atilă= un fel de ghips, este ceva de plastic care se pune la un os fisurat sau scantit) o sa porti asta in jur de 2-3 saptamani. o sa iti dea si niste pastile.
ps: tata a avut mana fisurata acum 3 luni.
nu este foarte grav happy nu te ingrijora

| pinkypuffy explică (pentru laur_8083):

Multumesc!

| pinkypuffy explică (pentru pinkypuffy):

Imi poti da un link sa vad cum arata o atila?

| pinkypuffy explică (pentru pinkypuffy):

De fapt nu mai e nevoie de un link am vzt deja cum aratawinking

5 răspunsuri:
| denisseioana a răspuns:

Buna. depinde de cat de fisurat este osul si localizarea. trebuie sa te duci sa faci o radiografie mai intai, apoi daca este ceva usor e posibil doar sa iti imobilizeze partea afectata.si in acest caz se foloseste o ATELA, care este un dispozitiv din plastic cu niste cureluse care iti tine osul in pozitite normala si in functie de cat de grava este se stabileste si un anumit timp in care sa stai cu ea. daca e vorba de mai mult de o fisura, atunci cu siguranta ti se va pune si ghips. totul e sa te duci la medic. sa fii sanatoasa!