.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a întrebat:

Stiti persoane care au avut cancer la san si au scapat? Spuneti-mi tratamente, clinici (de la noi sau din strainatate), tehnici si tehnologii noi. Este vorba de o femeie de 42 de ani care a depistat cancerul din faza incipienta dar care, din pacate, va suferi o operatie! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Uite ce am gasit pe un forum pe net:

...si eu am cancer la sin, stadiul III.Am trecut prin chimioterapie (6) si prin operatia de mastectomie, de acum 3 ani.Bineinteles ca se poate supravietui! Trebuie sa supravietuim, atita timp cit respectam anumite reguli de viata si credem in vindecare. Primul si cel mai important este O P T I M I S M U L. Apoi, un regim alimentar corect, bazat pe legume-fructe, cereale integrale, ulei de masline, odihna, miscare in aer, liniste sufleteasca, armonie in viata de familie, evitarea oricarei surse de radiatii (solare, termale, aparatura electro, mediu toxic etc).
Eu, am folosit aproape trei ani gelul de aloe vera, in fiecare dimineata pe stomacul gol, cam 100ml, apoi am complectat alimentatia cu multiminerale si vitamine A, E si seleniu.Toate se gasesc in farmaciile naturiste sau la un distribuitor de produse Forever Living.Foarte bine se poate folosi si argila in loc de aloe si anume o lingurita de argila amestecata cu o cana de apa, care se bea dimineata.Aloe vera ca si argila sunt detoxifiante puternice. Prin urmare, este necesar sa nu fumati, nu beti bauturi alcoolice, cafea(macar perioada de tratamente si 1 an cel putin), nici un fel de carne, grasimi animale, mezeluri din comert conserve, zahar, cacao, faina alba. Dupa tratamentele de chimioterapie, linistit puteti consuma odata pe saptamana peste fiert sau la gratar.Pestele este foarte bun, mai ales cel oceanic, care contine omega3. Si pina atuncea, luati zilnic o capsula de Omega 3, care va impiedica celula normala sa devina canceroasa si blocheaza proliferarea dezordonata a celulelor.Consumati preponderent cerale integrale:griu, orez brun, mei, hrisca, fructe legume fierte si proaspete, sucuri de fructe si legume, ceapa, urzici, usturoi,, seminte de dovleac nuca (1 pumn pe zi )dar crude nu prajite.Beti ceaiuri si apa plata.Se gasesc multe ceaiuri dar unul care este complex este ceaiul ANTITUMORAL, care este si gustos si nici nu este scump.(in comparatie cu ceaiul de aloe vera de ex.)
De fapt, din suflet va recomand o carte care va poate calauzi toata viata, de acum incolo, tinind cont ca boala noastra nu se vindeca ci stagneaza.Aceasta carte, am descoperit recent si este un ghid perfect, editat de medicii nostri, deci este pe masura vietii noastre romanesti, adica adatptata posibilitatilor noastre, cu produse autohtone. Cartea se numeste : CARTE DE BUCATE pentru BOLNAVII DE CANCER, Meniuri, retete, suplimente alimentare de D.D.Chiriac. Cartea este grozava, va da toate indicatiile pentru a nu recidiva.
Eu, sunt o optimista, ma simt foarte bine, am grija de mine cit pot de bine.Si mai ales CRED cu sfiintenie ca voi fi bine inca mult timp de acum incolo.Am familie, doi copii studenti...am pentru cine sa lupt. Din suflet iti scriu toate astea, eu stiu prin ce treci, deci eu te inteleg cel mai bine. Este cea mai grea perioada, cea de tratamente, apoi vine operatia, care nu este grea, mai mult psihic, te incearca si apoi dupa o perioada de acomodare cu regimul alimentar, vine...binele! Siguranta se va istala in mintea si sufletul tau si te vei simti tot mai bine, la un moment dat vei uita ca ai fost sau ca esti bolnava. Eu, dupa 1 an mi-am permis si o cafea buna, pe zi, si un pahar de vin rosu de struguri, curat, fara chimicale, fara zahar deci de la tara, din sursa sigura. Vinul te va ajuta sa-ti refaci singele "otravit" in urma chimioterapiei. Este important sa-ti refaci sistemul imunitar si sa-l mentii in stare buna. TOTUL depinde de sistemul imunitar. Daca vrei sa mai discutam despre problemele noastre, putem sa tinem legatura prin corespondenta. Iti doresc mult succes, multa rabdare si tarie sufleteasca!
Marta

Tratamentul cu Avastin, un medicament care prelungeste viata, incetinind evolutia bolii, va fi accesibil de anul acesta si romancelor diagnosticate cu cancer la sin in stadiu avansat.

Avastin, utilizat cu succes in Statele Unite din 2004 si in Romania - din 2005 - in tratarea cancerului de colon, va putea fi administrat in tarile din spatiul comunitar, dupa ce Comisia Europeana a aprobat prescrierea lui in linia intii de tratament impotriva cancerului mamar metastazic, in combinatie cu chimioterapia standard. Pretul terapiei cu Avastin administrat pacientelor cu cancer la sin cu metastaze va fi acelasi cu cea prescrisa cancerului de colon, adica aproximativ 1.000 de lei lunar, a afirmat pentru NewsIn doctorul Lucian Mihalache, la Divizia Roche Farmaceutice, compania elvetiana care produce Avastin.
Publicitate

Costurile oscileaza in functie de greutatea bolnavului si de durata de administrare, iar medicamentul este achizitionat fie de spitale, din fonduri proprii, fie direct de catre pacienti, el nefiind inca inclus in programul national de oncologie, deoarece acesta nu a fost actualizat de patru ani de autoritatile sanitare autohtone, mai spune Mihalache. La rindul lui, William M. Burns, director general executiv la Roche, asigura ca produsul va fi la dispozitia "tuturor medicilor europeni si a pacientilor cu cancer mamar metastazic, cit mai curind posibil".

Revolutie in oncologie

Avastin este primul agent anti-angiogenic (opreste formarea si dezvoltarea vaselor de singe) care a avut drept efect o imbunatatire constanta a starii pacientilor si incetinind evolutia maladiei, contribuind la prelungirea vietii bolnavilor de cancer colorectal, de sin, la plamini sau la rinichi. Potrivit medicilor, durata de viata a pacientilor, din momentul aparitiei metastazei, se dubleaza. "Toate tumorile se hranesc cu singe, dar Avastin impiedica transportul de singe catre tumora, astfel incit ea nu mai creste. Aceasta terapie este o revolutie in oncologie, blocind dezvoltarea celulei canceroase", explica Florin Bacanu, medic oncolog la Spitalul "Sfinta Maria" din Capitala. In Romania, aproximativ 6.000 de femei sint diagnosticate anual cu cancer la sin, iar peste un milion, in intreaga lume. Maladia reprezinta cauza a peste 400.000 de decese pe an si motivul numarul unu al mortii femeilor sub 55 de ani. Doua treimi dintre romancele bolnave de cancer la sin prezinta metastaze, mai exact se afla in stadiul cel mai avansat al bolii in care tumorile maligne s-au dezvoltat in organism si scad calitatea vietii.

Un ultim sfat ce pot sa dau, sa nu cadeti in greseala de a crede ca un ceai sau un medicament miraculos va va vindeca cancerul. Oncologia dispune de tratamente care nu trebuie evitate, pentru siguranta vietii noastre. (operatie, radioterapie, chimioterapie si hormonoterapie)dar tot atit de adevarat este ca schimbarea alimentatiei si folosirea suplimentelor alimentare, este de extrema importanta. Ele vor usura toate acele tratamente oncologice si va ajuta la refacerea organismului dupa ele.De asemeni va ajuta la impiedicarea recidivarii.Multa sanatate la toate femeile care au probleme si care nu au... dar se tem.

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Important intr-o astfel de situatie este ca bolnava sa nu cada prada nenumuratelor legende despre puterea vindecatoare a diferitelor ceaiuri, plante, regimuri.Sa urmeze intocmai sfatul medicului oncolog si chirurg.In Romania exista medici exceptionali care dispun in ultima vreme si de aparatura necesara unei investigatii de mare acutatete. Daca boala este in faza incipienta s-ar putea ca operatia sa nu fie mutilanta.Pentru alte informatii Mike1993 ar trebui sa-mi indice un e-mail.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.ar trebuie sa le declar pe toate castigatoare! dar vreau sa stiti ca in mintea mea toti veti fi castigatori! Va Multumesc!(prefer sa nu dau eu un raspuns castigator pentru ca pe toate le consider castigatoare)

carla
| carla a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru persoana respectiva. Sper ca dupa operatie sa fie sanatoasa. Am gasit un site al Ligii Române de Cancer unde poti afla mai multe. Uite aici numerele de contact:
Adresa: Liga Română de Cancer
Piaţa Romană Nr. 9, Sc. B, Et. 2 Ap. 8, 010372 Sect. 1 Bucuresti, Romania
Telefon: +402-1-314.69.23
Fax: +402-1-314.69.33
Email: office@romaniancancerleague.org
Web: http://www. romaniancancerleague.org
Cred ca daca le scrii sau suni te vor indruma corespunzator. Multa sanatate Doamnei si Sarbatori fericite!
Fiscal Code: 11607696

| devine a răspuns:

Imi pare rau pentru persoana in cauza. esti sigur ca este coancer? sau cumva e o tumora? tumora poate sa fie benigna (cazul fericit) sau maligna (=cancer). la o varsta ca a dumneaei, exista amri sanse de recuperare. eu personal ti l-as recomanda pe doctorul Aldea de la institutul oncologic bucuresti, sau daca este o eprsoana mai instarita, exista o clinica foaret performanta in Viena. acolo s-a tratat si mama unui coleg si au re-pus-o pe picioare (un medic roman i-a gresit tratamentul chimioterapic) si acolo s-a tratat si bunicul meu de cancer la plamani cu metastaze cerebrale... ajunsese sa nu se mai miste si acum (chair daca diagnosticul e sumbru si e batran), se misca, se plimba etc. de asemenea, am mai auzit de nsite 'potiuni' tibetane, nu stiu exact unde se gasesc si se spune ca efectiv pot face minuni. sa nu uitam si cum a zis ciuchita, psihicul este extrem de important in aceste situatii. in niciun caz sa nu vada oameni panicati in jur etc si sa creada ca totusi medicina a mai evoluat, are o varsta ok si se poate ca totuls a se sfarseasca cu bine. sanatate!

| Delia 75 a răspuns:

sau daca are posibilitati financiare iti recomand o clinica foarte buna ( dar trebuie programare )......Nova Vita din Belgrad

Tel: +381 (0)11 356 52 10
Tel: +381 (0)11 356 48 64
Tel: +381 (0)11 356 48 63

E-mail :researchinstitute@novavita.net.yu, novavita@net.yu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii recomand doamnei respective sa puna frunza de varza cruda pe sanul cu problema. Se patrunde usor frunza de varza cu ciocanelul pentru batut snitele. Se aplica seara si se pune bustiera sau ceva care sa o tina pe locul respectiv. Va vedea rezultatele. Poate sa incerce si tratament cu reiki. Daca ma contacteaza ii pot recomanda o persoana abilitata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...si mama mea are cancer la san...acum 2 luni a inceput totul...de fapt ei ii aparuse de prin decembrie anul trecut un nodul la san...si nu s`a controlat...acum 2 luni si ceva a facut o consultatie si un medic oncolog i`a spus ca are cancer... a urmat o interventie chirurgicala... un sector la sanul drept la o clinica din constanta... apoi la institul Fundeni din bucuresti unde i`a fost extirpat sanul si sector la celalalt, sunt trei saptamani de cand a facut operatia...tot timpul acesta a stat internata...acum e acasa... e bine...doctori spun ca operatia decurge foarte bine... dar urmeaza tratamentul cu citostatice... ea e foarte OPTIMISTA si nu se gandeste decat la vindecare...suntem constienti ca va urma o perioada fosrte grea, dar sunt hotarati sa LUPTAM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spitalul S. Spiridon din Iasi clinica 3 - dr. C. Diaconu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Trebuie sa faca chimioterapie, trebuie sa se opereze la Fundeni numai de chirurg oncolog si nu in alta parte, nu trebuie sa se ingrase, sa faca Polidin 5 zile consecutiv/2 fiole pe zi apoi o fiola in aceeasi zi la aceeasi ora o data pe saptamana, pentru 1 an. Sa consume f mult cimbru, ceai, drojdie de bere, Vit D 2000-5000 um pe zi, sa nu manace dulciuri. Sa faca rost in fucntie de tipul cancerului (daca este HER pozitiv) de HERCEPTIN. Sa doarma si sa se odihneasca. Sa faca miscare in aer liber, sa socializeze. Sunt persoane care au facut recidive dupa 20 ani si care traiesc. Sanatate multa!

| elena_5053 a răspuns:

Buna ziua! cum este doamna? as vrea sa iau legatura cu dinsa ..sint tot o bolnava de cancer mamar //respect deosebit!