| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Cand credeti ca se va gasi leacul pentru cancer, chiar daca acesta nu este in faza incipienta? Aud multe persoane care zic ca, de cancer nu e posibil sa scapi.Chiar daca pe moment ai scapat, el revine ori in acelasi loc ori la alte organe. E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lalabell a răspuns:

Si iti mai las si articolul asta, se pare ca a fost descoperit si tratamentul si tot http://www.libertatea.ro/......10053.html

| anonim_4396 explică (pentru lalabell):

Doar vrajeli spune ca antidotul va fi gata anul trecut, acum suntem in 2013 si nu s-a aflat.
Cancerul este o boala incurabila.
Exista doar tratemente care sa incetineasca inaintarea bolii, dar sa scapi de cancer nu o sa vezi niciodata.Asta e doar scuza fumatorilor,, lasa ca se inventeaza si scap eu de cancer''.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Tratamente pentru cancere exista de ceva vreme.Si nu numai pentru stadiile incipiente. Exista cancere care au rata de supravetuirede 20-30% in stadiu final si chiar cu metastaze.
Nu e adevarat. De cancer se poate scapa, dar depinde de anumiti factori (stadiul histopatologic la prezentare, agresivitatea tratamentului, etc). Supravetuirea in urma cancerului se calculeaza la 5 ani. Asta e perioada cat se considera ca un cancer poate da recidive sau metastaze. Si exista cancere care daca sunt tratate in stadiu I au o rata de supraetuire la 5 ani e 90% si cancere care in stadiul final au o supravetuire la 5 ani aproape de 0.

| lalabell a răspuns:

Cica ar fi gasit romanii un antidot cu celule stem sau nu mai stiu ceva de genul, si ca au nevoie de finantare pentru asi continua cercetarile in china dar statul roman nu are bani sa le dea... nu mai stiu sigur era o data in ziar cauta si tu mai mult date pe net, sa vezi ca e pe bune

| lalabell a răspuns:

Ah scuze uite am gasit aici articolul til las si tie in articole vorba despre refacerea muchiului inimii http://admin.incont.ro/......etare.html