| maya2010 a întrebat:

Stiu ca am mai pus intrebarea, dar nu am primit raspunsuri concrete. De trei luni nu mai mi-a venit menstruatie(pe 16 se fac 3 luni). Cam din sept am slabit aproximariv opt kg. Acum am 173 si cam 51 de kg, insa ma simt bine in general. La inceput mancam mai putin sa slabesc, pana in 1000 de kcal. Acum mananc normal, dar imi mentin greutatea. Ce pot face sa am din nou menstruatie, sa ma vindec de amenoree secundara. Am 14 ani si prima ora mi-a venit menstruatia pe 1 aprilie 2010. Ce sa fac? Sunt foarte ingrijorata...Va rog frumos sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la un medic endocrinolog. Probabil dieta pe acre ai folosit-o nu a fost gandita de o persoana cu studii in domeniul nutritiei si a fost dezechilibrata. Amenoreea secundara unor cure de slabire este foarte serioasa, poate sa lase sechele definitive. Endocrinologul te poate ajuta, dar nu te astepta neaparat la rezultate spectaculoase repede. Am avut o colega de la liceu care, in urma unei cure de slabire la care a apelat la ceva pilule de slabit, a luptat aproape 4 ani sa aiba din nou menstruatii, dintre care ultimii doi i-a petrecut practic internata in diferite spitale (cu mici pauze). Tu esti foarte tanara si asta ar putea lucra cumva in avantajul tau. Dar trebuie sa ajungi repejor la endocrinolog pentru a incepe investigatiile (sunt analize multe si complexe de facut).

| selena_3227 a răspuns:

Buna.Eu as spune sa te duci la un Ginecolog si asta acum nu sa amani mereu p maine pentru ca la varsta ta nu este bine sa patesti asta...si nu ai specificat daca ti ai inceput cumva viata sexuala¿

| HatreD a răspuns:

Vorbeste cu parintii si mergi la medic!
... eu nu stiu cum puteti fi atat de inconstienti, astepti un raspuns pe un site, in loc sa mergi, in real, la medic, sa vezi ce problema de satatate ai!
...sau va bagati in seama? Una din doua...
MERGI LA MEDIC! Toata lumea, de aici, iti va spune acest lucru!