| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca imi veti spune ca pun multe întrebări dar chiar sunt speriată.
De cam 14 zile aveam usoare stari de greata in timpul zilei si imi treceau asa pe moment dar de 4 zile am stari de greata de cum ma trezesc(de dimineata) si uneori persista si ziua..Am cam toate simptomele unei gravide dar nu am avut contact! Si am observat ca am oxiuri si trebuie sa iau albendazol dar am luat ieri si astazi dimineata tot greata mi-a fost, am slăbit (vreo 2/3kg),nu am pofta de mâncare, am greata in fiecare dimineata, sunt balonata, constipata.
Imi este frica ca dupa ce vor dispărea oxiurii simptomele nu vor trece.
Si dupa ce voi lua peste 1 săptămână din nou tratamentul imi voi face analize de sânge și etc..acolo imi arata daca mai am oxiuri? I-am depistat în testul de scaun.
Ce e rau este ca eu aveam greata dar nu am spus si nu am depistat viermii iar acum s-a înrăutățit și imi este greata in fiecare dimineata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Starea de greata si voma este datorata parazitilor intestinali.
Ia tratament de la farmacie si elimina-i, si vei scapa de starile acestea.
Atentie, din momentul cand ai inceput tratamnetul pentru parazitii intestinali, pe o perioada de 3 saptamani NU se manaca sau bea, nimic dulce sau lactate!

44 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Medic de familie - telefon, programare, vizita, tratament rezolvare

acolo, nu aici

Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fiu mai clară iau Duador-albendazol

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Am fost la medicul de familie si mi-a spus sa iau albendazol! Nu am luat eu asa de nebună

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Si am intrebat daca sunt normale simptomele astea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai oxiuri ai mare grija la ce maninci - fara lactate, fara dulciuri, dimineata daca poti sa maninci pe stomacul gol 1-2 catei de usturoi, cu atit mai bine. Legat de mizeriile alea toxice pe care le iei pentru oxiuri... permite-mi sa fiu rezervat.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De pe medic nu-l crezi (îndeajuns) și ne crezi pe noi, ignoranți bieți abslovenți de gimnaziu?

Vorbim de sănătatea ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu este bun tratamentul? Asta mi-a spus sa iau. Mănânc usturoi pe stomacul gol dar parca ii activez, dulciuri oricum nu pot sa mănânc ca nu pot mânca nici macar mâncare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nu este vorba ca nu-l cred dar am luat pastilele și cam tot așa ma simt si nu cred ca si-ar face efectul îndeajuns sa ii omoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt convinsă că am oxiuri pentru ca sunt mici si albi, sunt subtiri si rotunjei! Am mai avut dar oxiuri niciodată, se poate sa ii fi luat din apa sau de la persoanele care au deja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mai iau si ceva de pofta de mancare( ceva vitamine naturale) dar nu prea isi fac efectul si parca înghit asa forțat si mănânc o felie de pâine cam in 5/7 minute

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de la usturoi vor sa fuga. Leacul 100% eficient dar greu de gasit e petrolul medicinal. Marele avantaj e ca nu iti face ficatul franjuri ca mizeriile astea recomandate de medici si farmacisti. https://www.oncoshop.ro/......0-ml/41-76 - daca ai pe cineva in Germania, acolo e vreo 8-9 EUR sticla. Nu vorbesc din auzite, junioara mea a avut oxiuri si cu petrol medicinal a mers de minune sa scapam de ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Miini nespalate, in general. Din apa slabe sanse. Traiesti la tara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ti-ai dat seama happy(
Da locuiesc la tara si parca anul trecut sau acum 2 ani am avut limbrici si a fost mult mai rau dar nu aveam greata asa de dimineata, aveam in timpul zilei di era mai grava

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc! Voi incerca si aceasta solutiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si tot așa avea greata de dimineata? Daca as scapa de greata asta as fi cea mai fericita
Din pacate nu am pe nimeni in Germaniacrying
Dacă nu imi trec cu astea voi mai incerca si alte pastile care să-și facă efectul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar in Romania nu cred ca se gaseste, nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Consumă usturoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai consum dar parca ii activez

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei mor de usturoi.
Mai este și varianta să faci o clizmă cu o soluție de usturoi, dar e mai complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu consum usturoi dar tot imi este greata chiar nici pastilele par sa nu-si faca efectul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un tratament de durată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Si am incercat si cafea si lămâie dar tot nu imi trece greata. Si nu cred ca au murit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu iau Duador-albendazol(prescris de medicul de familie) pentru viermi dar am luat ieri si astazi par a nu-si face efectul cum ma asteptam.
Ce tratament?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu 2 zile, ci două săptămâni. Atâta trebuie luat ca să aibă efect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mi-a zis sa iau 2 pastile ieri( in ziua in care mi-a dat tratamentul) si inca 2 peste o săptămână (adică lunea viitoare) dar totusi ma asteptam la o schimbare ca credeam ca alea de ieri omoară viermii si alea le care le voi lua luni sa le omoare si ouăle

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Si am 10 pastile
Dar doar 4 trebuie sa le iau adică cum am spus am luat 2 ieri si 2 peste o săptămână si a zis sa ia si familia pentru ca sunt sanse sa fi luat si ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să iei exact cum a zis el, nu cum am zis eu.
Ăla de ieri i-a omorât pe cei vii. El nu le putea omorî ouăle. Cei morți nu se vor mai oua.
Au mai rămas doar niște ouă.
Acum din ele o să iasă oxiuri. Până luni ei nu vor fi maturi care să depună alte ouă.
Astfel luni vei avea numai oxiuri tineri.
La dai medicamentul.
Acum vor muri și ei.
Nu mai ai nici ouă și oxiuri.
Ai scăpat.
De aceea să asculți de medic.
Cel de peste o săptă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Oricum asa făceam, dar nu inteleg daca am omorât viermii imi este foarte greata de dimineata si in timp ce mănânc, doar nu este de la oua(ouăle de viermi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu credeam ca oxiurii dau stare de greata nu si ouăle lor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Off... banuiesc ca apa de la fintina, filtre din parti. sad