| Misshaa a întrebat:

Stiu pe cineva care nu distinge clar lucrurile (vede in ceata) cu ochiul stang cand il inchide pe cel drept, dar cu ambii ochi vede perfect. Din ce categorie a bolilor de vedere face parte aceasta defectiune a vederii? Multumesc anticipat >

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

I se pare ca vede perfect cu ambii ochi fiindca ochiul "bun" compenseaza vederea slaba de la celalat ochi.

| Misshaa explică (pentru Abh):

Exact.Dar cum se numeste "defectiunea"?

Abh
| Abh a răspuns:

Asta stabileste medicul oftalmolog in urma unui consult de specialitate.