| Calinm22 a întrebat:

Strabismul scade vederea dacă porți lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Habar n-ai ce inseamna strabismul. Lentilele de contact nu rezolva problema asta.

„Strabismul este o problema vizuala in care ochii nu sunt aliniati corespunzator si privesc in directii diferite. Atunci cand ochii nu se aliniaza corect intre ei, ochiul care priveste drept devine dominant. Acuitatea vizuala a acestui ochi ramane normala deoarece ochiul si conexiunea lui cu creierul functioneaza asa cum trebuie. In schimb, ochiul nealiniat sau mai slab nu se concentreaza asa cum trebuie si conexiunea lui cu creierul nu se formeaza corect."

| sierra1 a răspuns:

Medic: Nu este o limita de varsta pentru purtarea lentilelor de contact la strabism. Important este copilul sa inteleaga cum se ingrijesc si cum se folosesc lentilele. Daca isi doreste si este deci motivat sa le poarte nu exista nici o problema legata de varsta

https://www.sfatulmedicului.ro/......u-strabism

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Trebuie sa te duci la un consult, mai apoi o sa ți se recomande purtarea unor perechi de ochelari + exerciții ( găsești pe YouTube) sau operație.