| Lory4683 a întrebat:

Dacă ai ulcior, mai ai voie sa porți lentile de contact?crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Anumite afectiuni contraindica portul lentilelor de contact. De exemplu: afectiunile inflamatorii, infectioase sau alergii oculare, anumite tipuri de glaucom, tulburarile secretiei lacrimale, etc.

In situatii de urgenta: daca ochiul devine dureros, rosu sau pacientul simte disconfort ocular, acesta se va prezenta la control, de preferat la medicul ce il urmareste".

| Iote a răspuns:

Nu. Daca ai orice fel de infectie, incepand cu banala conjunctivita, nu ai voie sa porti lentile de contact. Iar urciorul, este o boala infectioasa.