| Anonimus15309 a întrebat:

Sufar de anxietate de vreo 6 luni și e însoțită de agorafobie, iar mereu îmi vine un gând automat cum că nu mi-aș mai reveni complet din aceste stări chiar dacă am avansat destul de mult. Am reușit să nu mai fac atacuri de panică, am reușit sa ies din casă prin oraș având în vedere că înainte nu mergeam până la magazin, dar acel gând îmi tot apare, și mă face să ma simt prost, să am și emoții și o stare de neliniște. Cei care ați trecut peste anxietate cum ați reușit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! In primul rand am sa-ti vorbesc despre anxietate: aceasta se poate trata mai usor fata de fobia pe care o ai despatiile deschise. In primul rand conteaza foarte mult sa te odihnesti suficient astfel incat sa gandesti limpede ca nimic rau nu ti se poate intampla. Insa cum in majoritatea cazurilor aceste stari anxioase apar de la un eveniment neplacut din viata banuiesc ca este si cazul tau, chiar daca nu iti dai seama acum, poate acesta te-a afectat in inconstient, asa ca incearca sa te gandesti daca ai trecut prin ceva grav(ai pierdut pe cineva drag, ai fost dezamagita de cineva, ai vazut ceva ce te-a marcat, orice). Daca ai gasit acest eveniment incearca sa-l intelegi si sa-l rezolvi si astfel sa-l depasesti..gandeste-te ca toata lumea trece prin diferite perioade ale vietii, insa cel mai tare conteaza felul in care treci peste acestea.
Cat despre agorafobie, din nou si acesta se leaga tot de un eveniment din trecut( fie din copilarie, fie din adolescenta, fie de ceva ce ti s-a povestit la un moment dat iar tu ai transformat asta intr-o trauma permanenta) oricum ar fi incearca ca cauti cat mai multe informatii despre sursa temerii tale...probabil vei gasi mai multe motive pentru care sa stai in casa, dar vreau sa-ti amintesc faptul ca si acolo ti se poate intampla ceva rau oricand-exista fenomene naturale care te pot afecta in orice loc de pe pamant. Asadar, cel mai important lucru este sa intelegi de unde apar aceste probleme, apoi sa le infrunti, sa te expuila ele si cu siguranta le vei depasi. Succes, fii tare...totul se rezolva! Aper ca te-am ajutat. Si nu uita sa-mi scrii daca te am ajutat, sau daca iti mai pot fi de folos cu ceva!happy

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.O să îți revii, complet! Nu te mai gândi că nu te vei vindeca.Nu faci altceva decât să îți pui bete in roate singur.Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Cum ti-am spus și la alta intrebare, agorafobia e cel mai ușor de tratat, dintre toate formele se anxietate. Ai făcut deja progrese, dacă faci in continuare vei fi ca înainte.

| Freya1 a răspuns:

Am mai dat exemplu aici de mine si prietenul meu.Eu nu am scapat pe deplin dar pe el il vad foarte bine.
E normal cand ai anxietate sa ai frici, ca practic asta este frici nefondate sau exagerate, iar avand in vedere ca ai trecut prin asta si sti cat e de nasol e normal sa te temi sa nu revina sau sa se agraveze.
Prietenul meu a scapat cu ajutorul meu sa zic asa (el spune asta). Pana la mine statea doar cu fratele lui care vorbea pentru el, mergea cu el peste tot, il cauta mereu etc.Nu vorbea cu nimeni, lua pastile pentru atacuri de panica si dormea mult pana m-am bagat eu in seama cu el si s-a putut destinde.
Vorbind cu o persoana practic straina care te intelege, asculta si sfatuieste si poate chiar iti ofera iubire este tot ce iti trebuie, sau cum este in cazul meu, trebuie sa fac o data un pas mare catre frica mea sau chiar sa imi infrunt o temere si de acolo imi va fi mai usor si asta iti reconand si tie.
Cauta persoane care sa te inteleaga, sa aiba rabdare siI cu care sa iesi.Fa orce tie frica fara sa te gandesti ca nu vei reusi si totul va fi bine.