| Girly97 a întrebat:

Sufar de astigmatism miopic din copilarie. Cu ochiul stang vad 80% iar cu ochiul drept 30%. Intreaga mea copilarie (acum am 21 ani) mi-am petrecut-o folosind ochiul stang in proportie de 99%. Am observat ca atunci cand incerc sa folosesc ochiul drept nu prea este o vedere buna nici cu ochelarii. Uneori simt ca in creierul meu functioneaza numai un ochi. Este ca si cum eu vad si folosesc numai un ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul oftalmolog i ti poate spune.

| RAY a răspuns:

Creierul incearca sa iti ofere o imagine cat mai clara a ceea ce vezi, el se foloseste de ambi ochi, si eu am astigmatism, cu un ochi vad mai bine, si eu vad diferenta asta

| Girly97 explică (pentru RAY):

Dumneavoastra aveti o corectie convenabila a astigmatisnului cu ochelarii?

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Nu pot din pacate as avea nevoie, mai mult imi sacai ochii si cu laptopul, ma dor des ochii si amestesc

| Girly97 explică (pentru RAY):

Fiind tanara si in era tehnologiei eu inca sper ca foarte curand noi vom scapa definitiv de ochelari.winking

| RAY a răspuns (pentru Girly97):

Cu laser dar nu stiu ce sa spun

| Sonia822 a răspuns:

NU, inchide ochiul cu 30 procente si umbla cu el inchis asa 10-15 min. O sa vezi ca cel cu 80 procente nu functioneaza corespunzator singur. Sunt pereche, au nevoie unul de celalalt.

| Sonia822 a răspuns (pentru RAY):

Ramaneti la ochelari, fara laser, fara lentile de contact. Inainte de operatia cu laser va da o hartie prin care semnati ca va asumati un eventual esec, constand in orbire, si tot ce deriva. Nimeni nu-si asuma nimic, chiar daca sansele sunt mici sa-i tremure aluia mana si sa va lase oarba. Oricum, e reversibil, operatia se repeta la 5 ani. O pereche de ochelari cu rama cocheta si asta e.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Girly97):

Eu am o prietena care a purtat ochelari pana la 25 ani pentru ca avea miopie destul de avansata. Si-a facut operatie si de cativa ani vad ca ii merge foarte bine, a dat 8000 lei pe operatie. Cu siguranta o solutie exista pentru problema ta.

| RAY a răspuns (pentru Sonia822):

De acord, la asta ma gandesc si eu

| qwertpro a răspuns:

Salut,ceea ce ai tu se numete ambliopie.Ambliopia apare atunci cand cei doi ochi au dioptrii diferite, in acest caz creierul va folosi mai mult ochiul care are o vedere ma buna, iar razele de luminca care vin de la celalat ochi vor fi mai mult ignorate.Folosind mereu un singur ochi agravezi situatia, pentru ca creierul va ignora pur si simplu "ochiul lenes", chiar daca e vorba de ochelari.Nu mai fa acest lucru, chiar si oamenii cu vedere buna nu pot vedea clar doar cu un singur ochi, plus ca vei tensiona celalat ochi daca nu il vei folosi.Cu ambii ochi obtinem o vedere 3d, iar daca folosim doar unul, imaginea 3d este distrusa.