| andreea_8494 a întrebat:

Se vindeca astigmatist miopic daca am 9ani si port ochelarii si am dioptriile -1 la ochiul drept si - 1, 25 la ochiul stang?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Awndre a răspuns:

Nu. Miopia e progresiva, nu mai trece, doar progreseaza, adica se agraveaza sau ramane asa cum e. Oricum, cand vei creste vei putea purta lentile si se va rezolva. Sau peste 18 ani cred ca se poate face si o operatie, dar costa multicel.