| ana_7391 a întrebat:

Sufar de psoriazis, am mare nevoie de un sfat, nu mai stiu la cine sa merg, am apelat la tot felul de creme. Un tratament naturist, sau un dermatolog bun imi poare recomanda cineva?, Mentionez sunt din dinGalati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elena_4396 a răspuns:

Sunt farmacista si as vrea stiu cateva detalii ca sa pot sa va recomand un tratament adecvat.

14 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Ai incercat la Lacul Sarat, la Braila? Namol, soare, cura de dezintoxicare, sucuri. Psoriazisul este din interior nu de la nivelul pielii.

| lia.d a răspuns:

Buna Ana! Nu sunt din Galati, deci nu pot sa-ti recomand un medic de acolo, dar cauta pe google, ceaiul cu denumirea Deniplant, doar in Bucuresti i l gasesti, nu stiu daca poti sa-l comanzi la tine in oras, dar ai acolo numere de telefon si numele farmaciilor din Bucuresti, ca sa poti lua legatura cu cineva.Si eu am avut nevoie, am luat numele farmaciei si nr de tel si am rugat pe cineva din Bucuresti sa-l ia.Tratamentul se face cam un an, daca ai posibilitatea, bineinteles, e 150 lei pentru o luna.Sunt pliculete normale de ceai, se foloseste un pliculet pe zi.Se pune la fiert intr-o oala gradata 1000 ml apa, cand apa da in clocot se pune pliculetul de ceai si se lasa sa fiarba 15-20 min, urmaresti si can apa ajunge la 750ml, opresti focul.Se pun 2-3 feliute de lamaie, taiate subtiri in ceai si acea cantitate se bea pe tot parcursul zilei.Eu am folosit acest ceai, pentru baietelul meu si a dat rezultate uimitoare, nu mi-a venit sa cred cand am vazut ce bine si-a revenit pielea afectata. Din pacate, nu am luat decat pentru 3 luni si acum voi incerca sa-i cumpar din nou, desi nu a mai recidivat, dar ca sa fiu linistita! Pana am descoperit acest ceai, am fost la toti medicii si l-am uns cu toate cremele, dar degeaba, chiar daca pe moment putin se vindeca, recidivau scuamele.Deci,DENIPLANT.Multa sanatate! Sa citesti pe site mai multe detalii.

| lia.d a răspuns:

Buna, ar mai fi ceva, eventual, pentru tratamentul local, sunt niste creme de la pssoremis, 2 tipuri, sunt aduse special de la Marea Moarta, una este transparenta si una verde, cea transparenta e de zi i cea verde de noapte, SUNT NATURALE. Din toate tratamentele, acestea au ajutat cel mai mult. Daca ai psoriazis si pe pielea capului, cei de la pssoremis au si un fel de sampon tot de la Marea Moarta.cauta clinica pssoremis tot pe google.

| Alphawolf a răspuns:

Cauta pe Net, pe forumuri am vazut ca sunt care povestesc cum au invins aceasta boala. Am citit pe un articol ca nu este bine sa folosesti orice tratament ca se poate agrava, doar la indicatiile medicului de specialitate. Uite articolul: http://www.imaginelife.ro/......psoriazis/

| fosa.poplitee a răspuns:

Da, iti spun eu cum. si eu am de 15 ani big grin si acum aproape nu mai am deloc. mi am luat 2 creme, 1 de zi si una de noapte de la psoremyss, nu stiu daca exista si in galati clinica asta... daca nu, intereseaza te, poate se poate face comanda, sau poate faci un drum pana la bucuresti. Costa 2 milioane amandoua cremele, au doar cate 50g, si trebuie sa platesti si 1 milion ca sa te inscrie la ei acolo, pe urma ai toate consulatiile gratuite. crede-ma, in 15 ani am incercat sute de tratemente, cure, creme, alifii, pastile si doar asta a avut efect. Intradevar, atunci cand merg la mare se observa o ameliorare, datorita UV. So...vara la mare si ia si cremele astea happy

| fosa.poplitee a răspuns:

Si dermatologul meu mi a zis ca astea gen dermovat, daivobet, nu sunt bune pentru psoriazis, desi mai toti pana acum mi le recomandau big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina in 89 era un medic roman care vindeca boala. Am uitat numele lui l-am cautat pe net dar nu gasesc... Normal deoarece acum trebuie sa platim la altii.
Intreaba pe cineva despre ACEL medic si metodele lui de tratament. Poate cineva stie!
Am gasit: http://www.kozak-dermato.ro/index.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doctori buni in \galati incearca la TATU ALIN are cabinet in mazepa in spate la fosta cofetarie LAURA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ana, am psoriazis de cativa ani, personal consider ca cortizonul…aflat in multe din cremele oferite de dermatologi nu fac decat sa rezolve problema pe timp scurt, si data urmatoare apar bube si mai multe si mai multe. Eu am gasit intamplator pe net niste pastile "scumpe" si m-am riscat…nu mai aveam nimic de pierdut din punctul meu de vedere…si as spune ca aceste pastile "mi-au luat" bubele peste noapte, continui sa iau aceste pastile (de teama sa nu reinceapa cosmarul, le iau de jumatate de an), care mi-au rezolvat mai multe probleme, cum ar fi indesirea parului sau intarirea unghilor, chiar si reglarea menstruatiei. Aceste pastile se numesc olimpiq steamXcell. Cat priveste psoriazisul din cap am scapat si datorita unor sampoane super ieftine de la plafar unul este tratament celalalt este de intretinere, speciale pentru psoriazis. Costa doar 6 ron si sunt de la firma TIS. Daca nu ai curaj sa iei pastilele… incerca sa te speli cu samponul pe corp…si sa te hidratezi cat mai bine, chiar sa stai in apa zi de zi, pe cat poti…PS nu are legatura cu fumatul nu fumez de 2 ani si degeaba…laughing si ai grija ca sunt si multi escroci care se imbogatesc pe seama suferintei noastre!

| Florin_6699 a răspuns:

Un tratament naturis e aci http://www.abc-cosmetics.ro.im/catalog/psoriazis-68898 sampon, sapun de carbune si o crema extrem de scumpa asta e parerea mea...

| luizza95 a răspuns:

Mama mea are si ea psoriazis si pana acum nu a gasit un tratament care sa faca boala sa treaca de tot dar ea foloseste dermovate unguent(e un tub alb cu maro) si daca se da des aproape ca nu se mai observa.

| mialuatcontu a răspuns:

Buna ziua,
copilul meu de 10 ani sufera de psoriazis. Dupa ce am epuizat medicii alopati care au inrautatit situatia, am inceput sa studiez singura problema, Am observat ca orice ar fi mancat, fix la 40 de zile reapareau si explodau in cazul in care lua nurofen.I-am dat 3 fiole pe zi cu gemoderivat de coacaze negre timp de 3 luni si toate leziunile din cot au disparut.Pentru psoriazis extins, tratamentul e un pic mai complex, dar la el a mers doar cu acest gemoderivat.Problema a aparut in mom\entul in care am intrerupt tratamentul, asta dupa 3 luni si acum l-a reluat, probabil va trebui sa il administrez toata viata sau sa incerc si celelalte gemoderivate. Daca cineva doreste, mi-am cumparat si cartea gemoderivatele si va pot ajuta cu alte combinatii de gemoderivat pentru cei mai grav bolnavi.
Multa sanatate!

| geniuspark a răspuns:

Incerca asta: www.tratament.psoriazis.cabanova.com Poate iti putem fi de folos! Multa sanatate!