| Aldutssss31 a întrebat:

Sufăr de scleroza multipla(o boala care printre alte simptome se numara si oboseala accentuata)si sunt si însărcinată. Dupa cum se stie in sarcina esti mai obosită, la mine având boala asta mi-e somn non stop. Dupa 9 ore de somn si 2-3 de stat trează deja as dormi iar.Ce as putea face sa fiu activa in timpul zilei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scleroza multipla - asta evoluează cumva?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta i ti lipsea sarcina.

| chissa112 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu medicul curant sau cu un medic neurolog despre asta. Poti sa-i ceri sa faci un set de analize de rutina si poate si vitamina D (carentele mari de vit D sau anemia pot sa aiba ca efect oboseala). In astfel de probleme cel mai bine este sa vorbesti cu un medic specialist, iar daca nu ai, ar fi bine sa cauti unul.

| chissa112 a răspuns (pentru sierra1):

Da, poate evolua, dar daca iei tratament exista sanse mai mici sa evolueze.

| sierra1 a răspuns (pentru chissa112):

Ai maaaaaare curaj, cunosc un caz, de aia intrebam...