| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de 'soriazis butulos', am incercat o gramada de creme, nici un rezultat.acesta s-a format pe talpa piciorului, precum scoarta de copac, ce-mi poate recomanda ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate de psoriazis pustulos. Nu ai cum sa te vindeci de aceasta boala, trebuie doar sa urmezi tratamentul recomandat de dermatolog fara sa-l schimbi prea des si dupa cateva luni, leziunile se vor ameliora. E drept ca ameliorarea e temporara, leziunile vor reaparea, dar deocamdata nu exista un tratament mai bun

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ioanaa, psoriazisul nu e dat de nici un virus.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ioanaa, e adevarat ca psoriazisul nu se vindeca niciodata si ca evolueaza in pusee, dar tu nu te-ai exprimat gresit, ci ai spus a psoriazisul e o boala infectioasa determinata de un virus ceea este fals.

| mioara a răspuns:

Rocoina calmeaza eczema, psoriazisulsi eruptile insotite de mancarimi se gasete la plafar

| ioanaa a răspuns:

Leziunile iti dispar, dar virusul ramane in sange, boala poate recidiva oricand. De obicei in perioadele cand esti stresat destul de mult, dar totusi nu se cunosc f multe despre detalii despre aceasta boala.
Stiu ca trebuie sa tii regim, si incerci sa eviti pe cat posibil stresul (desi asta e cam greu), in rest mai multe indicatii la medic.
Creme ce le poti folosi sunt Dermovate, Daivonex etc. Si mai este o crema preparata, f buna, dar nu stiu exact din ce e facuta, mai bine apelezi la un dermatolog f bun.

Multa bafta si sa imi zici cum evolueaza lucrurile. >big grin

| ioanaa a răspuns:

Brigaela, poate m-am exprimat gresit, dar crede-ma, mama mea are psoriazis si stiu f bine cum sta treaba.

| doinisor a răspuns:

Tine regim nu miinca piine multa si ia clobetasol unguent nu este scump.