| Americanulliulian a întrebat:

Sunt băiat am 16ani și am parul lung de 10cm și în părți am foarte foarte scurt iar mie îmi cade parul numai cel care e lung.
Imi cad fire de par care au la capat un «bulb» alb. Din locul din care au cazut acele fire cu bulb, mai cresc altele?

Sau daca are bulb, e clar ca nu mai creste din locul respectiv?

Sau bulbul ăla e rădăcina?
Se mai regenerează firul de par sau rădăcină?

Sunt foarte îngrijorat că eu și așa am parul foarte rar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să foloseşti petrol.E foarte bun.Ai grijă când îl aplici să nu pui prea mult pentru că îți poți arde scalpul.Cel mai bine ar fi cu o dischetă demachiantă. Petrolul accelerează creşterea părului şi întăreşte rădăcina.Cât despre bulbul ăla, cred că este de la rădăcină.Eu am observat la mine că atunci când îmi mai smulg câte un fir (mai am câte unul mai "tremurat") am şi eu acel bulb la capăt.Eu sincer nu m-am stresat niciodată, deşi îmi cade destul de mult păr de câțiva ani pentru că îmi apar fire noi tot timpul în schimb.

| Turca_Lavinia_1994 a răspuns:

Stai linistit se regenereaza, pentru problema ta te pot sfatui sa îți faci tratamente cu ulei de ricin, vitamina a, ulei de cocos, poti sa iei din varfuri sa creasca frumos.In primul rand, odata cu schimbarea vremii este indicata si schimbarea alimentatiei. Aceasta va trebui sa fie mai bogata in vitamine si minerale. Se recomanda alimente bogate in zinc, fier, vitaminele A si B, acid folic si biotina