| yoyo_2588 a întrebat:

Sunt nelamurita,mie imi cade parul iar majoritatea firelor cazute au la baza lor un punct alb,este cumva radacina sau pe acolo se,, hraneste"firul de par.la atatea fire cazute ma sperie gandul sa nu fi cazut cu radacinasadmultumesc

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă dermatologul dacă pierzi multe fire de păr (peste 60/zi).
Este rădăcina firului de păr.
Pa, pa.

| Puffulets a răspuns:

Da. e posibil sa fie radacina. Dar poti folosi cateva masti:
Masca intens hranitoare

Puneti urmatoarele ingrediente intr-un castron: zeama de la o jumatate de lamaie, un galbenus de ou, o lingura de ulei de masline, o lingura de miere. Amestecati bine si apoi aplicat masca seara pe parul uscat. Lasati sa actioneze o ora, aspoi spalati parul cu sampon si folositi balsam. Masca se aplica de trei ori pe saptamana.

Masca revitalizanta

caderea paruluiAceasta este o masca usor de obtinut care vitaminizeaza radacina si firul de par, impiedicand astfel ruperea sau caderea parului. Parul degradat este revitalizat, insa masca prezinta si o limita: varfurile despicate nu pot fi refacute, se recomanda tunderea acestora.

Cum se obtine masca

Se amesteca intr-un castron urmatoarele ingrediente: 20 de picaturi de vitamina A uleioasa (se gaseste in farmacii), o fiola de vitamina E (sau 10 capsule sparte – se foloseste doar continutul capsulelor), o lingura de suc de morcovi natural, un galbenus de ou, o lingura de lei de masline si o lingura de miere. Continutul se amesteca foarte bine si se aplica pe parul uscat, masand bine scalpul. Masca se tine o ora pe par. Se clateste cu sampon si se foloseste balsam. Bafta!:*

| Patricia96 a răspuns:

Du-te la doctorfarmacie.nu neglija asta happy
Poate ai lipsa de calciu in corp

| Denisee1 a răspuns:

Se numeste bulb.Si da, este radacina.Dar cum au spus si ceilalti, se regenereaza

| alina141619mm a răspuns:

Pei punctul alb..este radacina.,.dar ea se regenereza...la fel ca atunci cand te epilezi cu aparatu chiar daca scoty si radaina creste la loc

| BeLluu a răspuns:

Pai sigur ai lipsa de calciu...si da alea sunt radacinile punctele acelea albe...