| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat am 17 ani si am parul lung de 20 de cm intrebarea mea este calvitia (caderea parului) are legatura cu lungimea parului? e adevarat la un piepanat pierd in jur de 20 de fire de par dar se regenereaza din cate stiu, mai stiu ca, chelia apare cand nu se mai pot regenera firele de par si numai cresc dar daca eu tin parul lung pana la 30 de ani nu pot chelii pentru ca, cade mai mult decat daca as fi tuns scurt? sau nu are legatura si cand e scurt tot cade dar ma gandesc ca daca ar fi sa chelesc cand il am tuns scurt logica ar fi sa chelesc mai tarziu deoarece cad mai rar nu? va rog frumos sa ma lamuriti multumescwinking ( nu am inceput de cheliewinking ) va rog sa ma scuzati daca nu am scris corect sau nu m-am exprimat prea bine dar sunt in Germania de pe la 4 aniwinking si nu fac romana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Lungimea parului nu are nicio legatura cu aparitia calvitiei. Ereditatea da.
Din cele ce ai spus, reiese ca nu pierzi anormal de multe fire de par. Daca nu ai cazuri de calvitie printre ascendentii tai, probabil ca nu vei cheli nici tu. Iar daca terenul tau ereditar e de asemenea natura, vei cheli oricum, indiferent daca ai parul lung sau scurt.

| Vampiritza97 a răspuns:

Este ok nu te ingrijora! Cu toii pierdem fire de par datorita faptului ca se afla intr-o continua crestere si regenerare.
Si nu te mai ingrijora de chelie ca n-ai 100 de anihee hee, oricum chiar daca ar fi sa apara dupa o anumita perioada 40-50 de ani exista o groaza de tratamente so chill.
Serios acum daca tot ai probleme cu caderea parului ar trebui sa mergi la un doctor, asa am facut si eu. Na acum depinde, de tine daca consideri ca este o problema mai grava ar trebui sa mergi, daca nu e nmc grav stai calm. Sper ca te-am ajutat!
Pss o cauza a caderii parului mai este si stresul.
Daca vrei sa mai vb ne vedem la fata_de_cartier75@yahoo.com.
O zi cat mai frumoasa! >big grin