| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 18 ani si 1, 67m. As vrea sa stiu daca voi mai creste. "În medie, un băiat de 16 ani a atins 98% din înălţimea pe care o va avea ca adult. " Dar tin să menționez ca pana acum m-am dezvoltat putin mai greu, adica de abia dacă mi-a iesit parul facial. Multumesc.
P.S: Am mai pus intrebarea si pe la alte categorii da nu prea mi s-a raspuns. Daca faceti un efort sa va deranjati cu o parere v-as fi recunoscator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skilline2012 a răspuns:

Vei mai creste, stai linistit, dar daca vrei sa cresti frumos si mai inalt trebuie sa dormi dupa-amiaza 1-2 ore, sa faci inot/basket si orice alt sport care nu iti apasa coloana sau picioarele, cum ar fi Judo si nu in ultimul rand mananca cat mai sanatos si diversificat. Bafta si salut!

| anonim_4396 explică (pentru Skilline2012):

Si eu as vrea sa dorm dupa-amiaza dar problema e ca nu am timp sa dor mici noaptea.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Creșterea la băieți se oprește la 21 de ani.
Pa, pa.

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu am 17 ani si 1.73 nu am mai crescut de pe la 15 ani cand deja barba si-a cam atins apogeul si cred ca cresterea mea(in general) s-a oprit. Nimeni nu iti poate spune cum functioneaza organismul tau, tatal meu a crescut vreo 5 cm la 22-23 de ani si a ajuns aproape la 1.80 deci inca este speranta. Daca vrei sa te fortezi un pic, du-te la baschet, volley, in 2 ani ar trebui sa vezi rezultate...

| Mikoyan a răspuns:

Nu stiu de unde stii procentul ala dar conform cartilor de anatomie actuale, cam pe la varsta de 20-21 sistemul osteo-articular si muscular sunt dezvoltate complet.