| c0bra1337 a întrebat:

Sunt baiat si am 15 ani. Am matreata(si coji laolalta), si cand ma scarpin in cap de la mancarimi imi cade si fire de par. Cum as putea sa rezolv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Am aceeasi problema.Cred ca ar trebui sa ne ducem la un doctor dermatolog.Cred ca asta am sa fac.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sau incearca niste tratamente cu sampoane medicinale, de la farmacie, pentru asa ceva.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Este o alifie Diprogenta se numeste,este foarte buna,o folosesc de cativa ani pentru aceasta afectiune,trebuie sa stii ca asta e o boala de care nu scapi nicidata in schimb o poti ameliora,mie imi apare pe fond de stres in special,cand ai acele coji te dai cateva zile cu aceasta alifie pe pielea capului cateva zile,si vei vedea ca un timp,poate o luna,poate mai mult nu vor mai apare, cand apar iar, iar iti dai, cam asta e ce poti face daca ai simptomele care le descrii, eu am asta de cand m-am nascut si sunt constienta ca nu exista leac definitiv

| RobertMoon a răspuns:

Te speli la 2 zile pe cap.

| anonima0101 a răspuns:

Pai du-te la un doctor.

Răspuns utilizator avertizat