| Slash1 a întrebat:

Salutare. Sunt baiat am 15 ani si am matreata uscata foarte multa, cojile sunt destul de mari. M-am spalat cu o gramada de sampoane recomandate de medici dermatologi luate de la plafar : Nizoral, Dan free, Head&shoulders am fost si la dermatolog dar mi-a recomandat un anumit sampon si tot nimic. Ma mananca ingrozitor si imi vine sa ma scarpin tot timpul si este si foarte jenanta. In fata la frunte mi se formeaza ca o pojchita formata din aceste coji ...este ingrozitor.Va rog frumos ajutati-ma cu niste sfaturi retete am folosit si otet ca sa ma limpezesc, gazul este bun pentru matreata? stiu ca el se foloseste doar pentru paduchi.. Va rog frumos ajutati-ma cu raspunsuri serioase happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Schimba dermatologul, ai probabil dermatita seboreica, exista tratament. Trebuie doar sa-l nimeresti pe cel bun.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca samponul de la garnier cu aloe vera, pe mine m-a scapat de matreata, sper sa te ajute si pe tine si daca nu functioneaza mergi la un alt dermatolog.

| AlleAlllexandra a răspuns:

Poti folosi samponul de la Gerovital pentru matreata... Este foarte, foarte bun.
1) http://www.icosmetice.ro/......ament.html -unul dintre ele.
Foloseste-l. Are un pret acceptabil. Si, iti mai recomad si "Samponul regenerant de la Gerovital Plant". : http://www.icosmetice.ro/......ament.html
Funda?

| AlinaMaricescu a răspuns:

Am incercat exact ca tine, foarte multe sampoane dar nici un efect.

La mine a functionat cu rezultate super bune un sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Efectele s-au vazut repede la mine, plus ca mirosul samponului e incredibil, m-am indragostit de el.

| cuib a răspuns:

Alege unu din sampoanele recomandate de medici, si spalate zi-de-zi la cap

| Laurentzziu a răspuns:

Ai ciuma baaa infectule, bagate intr-un butoi plin cu sperma si stai acolo 3 ore (sperma face bine la piele in caz ca nu stiai)