| Daria a întrebat:

Sunt bolnava.Am fost la doctor ieri si mi-a dat antibiotic-Augumentin si sirop de tuse Eurespal.Pe langa astea mai iau Paraceteamol, beau ceai mult si iau Vitamina C.Numai ca ma simt rau, am febra 38-38, 3 maxim si tusesc intruna.straight faceIntrebarea mea este, cum sa scap de starea asta, ceva metode naturale, gen sosete cu otet pentru scaderea febrei, etc?
Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ai un tratament compet, in plus trebuie sa bei cel putin 2 l de lichide pe zi, avand in vedere ca faci febra si ca urmare te deshidratezi. Odihna multa, stai in casa, mananca de regim, si asa organismul tau este incercat de boala.

3 răspunsuri:
| ceraselaadam a răspuns:

Am citit despre Augumentin. Febra crescuta este un efect secundar al acestui antibiotic, la care se adauga si mixajul cu vitamina C. Citeste totul despre Augumentin aici:
http://www.drugs.com/sfx/augmentin-side-effects.html

Si bate-l la cap pe doctor ca nu functioneaza tratamentul.

| CrazyClery a răspuns:

Iti recomand atunci cand ai febra, sa iti pui o carpa foarte rece pe frunte, sau sa iei un agolcamin.Ca sa scapi mai repede de raceala, cand te asezi in pat ca sa te culci, puneti pe piept mamaliga fierbinte infasurata intr-un prosop, si ai putea sa faci si ceva inhalatii tot inainte de culcare.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i medicului un telefon si plange-i-te ca tratamentul nu are efect! la o adica, apeleaza serviciul de ambulanta.