| pisicuta123456789 a întrebat:

TPU! Fetita unei prietene se confrunta cu o gripa de sezon, a luat : antibiotic augumentin, si sirop de tuse flurimucil si acum este pe mucosin. Am incercat si cu ceai de ceapa, dar l-a vomitat. Koflet este un sirop bun?
Dau fundita!
Va multumesc anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Gripa este o infectie virala. Augmentinul este un antibiotic antibacterian. Augmentinul nu omoara virusul gripal. Fetita trebuia lasata sa se "chinuie" cu nurofen sirop, koflet sirop si paxeladine sirop pana se ameliorau simptomele, fara antibiotic.
Daca avea pneumonie trebuia sa faca o febra mai mare si tusea trebuia sa fie cu expectoratie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Observ că fetiţa respectivă are DOAR 10 anişori sad

La copii sub 12-14 ani NU se administrează nici un fel de medicament FĂRĂ a fi prescris de medicul pediatru!

Mai mult, nici NU trebuia să-i fi dat Augmentin!
De asemenea, din moment ce are o tuse seacă/"uscată" ( deci, NU este "productivă" ), NU ar fi trebuit să-i daţi Fluimucil sirop.

Aşa cum spunea şi @Veme, siropul Paxeladine este foarte bun pentru tusea uscată/neproductivă!

Totuşi, fetiţa TREBUIE dusă la un consult la medicul pediatru!

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Mierea de albine face minuni mai ales la copii. Daca indulceai cu ea ceaiul facut din ceapa ...La medicamentatie in astfel de cazuri nu ma bag.Multa sanatate fetitei.

| mixxjim a răspuns:

Nu inteleg de ce a luat antibiotic la gripa, i-a recomandat vreun medic? Chestia asta cu tratatul pe internet e total aiurea, si mai e si pentru fetita prietenei, si nici nu spui cati ani are si nici ce problema trebuie tratata de fapt - spui de gripa si intrebi de sirop de tuse, tuseste foarte rau? Koflet este un sirop de tuse ca oricare altul, nici mai bun, nici mai rau. Daca tuseste foarte rau si de mult timp trebuie mers la medic s-o asculte la plamani, cei mici ajung foarte usor la pneumonii din raceli/gripe, si sa-i dea o reteta adecvata varstei si problemelor pe care le are.

| pisicuta123456789 explică (pentru mixxjim):

Are 10 ani, si tuse seaca

| pisicuta123456789 explică:

Noua ne sete frica sa nu aiba pneunomie.

| AddaNicolle a răspuns:

Nu stiu ce sa spun de ceea ce ai zis, dar eu stiu ca am folosit nurofen, septolete, echinaceea este foarte buna pentru ameteli si raceli si am mai folosit si coldrex.Theraflu nu mi se pare bun.Cel putin pentru organismul meu nu e. Sper ca te-am ajutat big grin