| Sara2 a întrebat:

Sunt constipata de 5 zile, am mâncat dimineața prune uscate cu cafea și apă călduță, apoi pe la 13:00 am băut un ceai concentrat de sena, 2 plicuri, în urmă cu o oră am luat și un dulcolax și nimic. Ce sfat dați ca să nu mai fiu constipata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai scaun pana maine, atunci mergi urgent la medic, fiindca poate fi grav!

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca se miră si stomacul la prune uscate cu cafea si apa calda, dimineata.
Mai asteapta-l sa-si revina.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa poti sa-ti reglezi tractul intestinal, va trebuii sa-ti schimbi ce mananci fiindca iti provoaca constipatie si sa introduci in alimentatia ta ZILNICA: supe, ciorbe si probiotice (bea 100-150ml de kefir pe zi si mananca varza murata ori muraturi la felul doi, alaturi de mancare).

Kefirul este unul din probioticele organice cele mai bune si mai complete sa iti vindece stomacul si intestinele si sa-ti regleze tractul intestinal, inclusiv te vindeca de constipatie dar trebuie sa bei in fiecare dimineata pe stomacul gol 150-200 ml de chefir (kefir).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Kefir, varză murată.

| mihai69 a răspuns:

O clismă face minuni.

| IceRope a răspuns:

Sunt mai eficiente supozitoarele. Lucrează direct la "dop". Restul tratamentelor trebuie să parcurgă un drum mai lung până la locul destinat "desfundării conductei".

| Jessica1235 a răspuns:

Eu am auzit de la ceva doctor că mișcarea ajută la constipație, acum nu îți imagina că mergi 300 de metri și îți revii, durează ceva timp. Eu îți propun să încerci să faci zilnic câteva plimbări de 10-15 minute, DAR având în vedere că deja de 5 zile ești constipată cred că ar fi mai bine ca mâine să mergi la medic și să încerci altă dată să faci mișcare. Însănătoșire grabnică happy

Răspuns utilizator avertizat
| Adutzu2 a răspuns:

Mai multe fibre, fructe, legume, terci de ovaz, hidratare suficienta, evitarea fainoaselor.